Zmysły, które pomagają – kontakt skóra do skóry oczami psychologa

08/08/2011 at 08:32

Publikuję dziś bardzo ciekawy artykuł psycholog z naszej internetowej szkoły rodzenia Magdy Ładziak. Można znaleźć w nim kolejne dowody na to, że kontakt „skóra do skóry” mamy i noworodka chwilę po porodzie ma niebagatelne znaczenie dla nowonarodzonego dziecka.

Zmysły, które pomagają – kontakt skóra do skóry oczami psychologa

Maluchy rodzą się już z intuicyjnymi zdolnościami, można powiedzieć, że mają zaprogramowane instrukcje jak przetrwać. Są to zdolności jakie posiadają wszystkie ssaki, aby po porodzie móc znaleźć pokarm. Tak więc noworodek pojawia się na świecie z neurochormonalnymi, sensorycznymi elementami, które w bezpośredni lub pośredni sposób pomagają malcowi przeżyć na tym świecie. Węch, wzrok, dotyk , smak, dźwięk to wszystkie zmysły pomagające w pierwszym kontakcie.

Najwięcej dającym i uważanym za najbardziej istotny zmysł w kontakcie skóra do skóry, jest zmysł węchu. Piersi posiadają gruczoły, które najprawdopodobniej wydzielają atrakcyjny dla noworodka zapach. Dlatego jak dowiedziono w badaniach, maluchy wolą pić mleko zaraz po porodzie z nie umytych piersi, niż tych umytych, jak również preferują watę impregnowaną zapachem piersi w połogu, niż tych nie w połogu. Zmysł węchu oprócz oczywistego kierowania malcem w stronę pokarmu, wydaje się również czynnikiem uspakajającym i pozwala na zapoczątkowanie wczesnego poznania mamy.

Następnym ważnym zmysłem jest zmysł wzroku. Sądzono, że noworodek potrzebuje pomocy w znalezieniu sutka zaraz po porodzie, dlatego kładziono go w pobliżu. Co niezwykłe większość dzieci co najwyżej polizało brodawkę. To co było bardziej interesujące to twarz matki, zwłaszcza oczy mimo, że leżały zaraz obok sutka. Okazało się, że dziecko potrzebuje w tym momencie chwili odpoczynku, ale przy zachowanej czujności, malec zwykle nie płacze w tej chwili i wydaje się czerpać niezwykłą przyjemność z patrzenia na twarz mamy. Jest coś niezwykłego w możliwości wpatrywania się przez mamy w oczy nowonarodzonego malucha i w zdolności malucha do utrzymania tego kontaktu. Jak wykazały badania, mniej dzieci jest porzucanych w późniejszym okresie, jeśli mama miała kontakt skóra do skóry ze swoim dzieckiem. Prawdopodobnie dzieje się tak dzięki temu, że poprzez wzrok mama czuje bezpośrednią obecność swojego dziecka.

Malec bardzo chętnie ssie rączki i paluszki, prawdopodobnie dlatego, że są one powleczone płynami owodniowymi. Pomaga to noworodkowi stworzyć powiązanie pomiędzy swoim starym miejscem zamieszkania, a specyficznymi związkami wydzielanymi przez brodawki. Więc dzięki smakowi dziecko może bezpiecznie powiązać te dwa światy.

fot. Raphael Goetter www.flickr.com

Dźwięk mowy mamy jest najlepiej słyszalną mową w życiu płodowym i nowonarodzony maluch reaguje na dźwięk mowy mamy zmianą rytmu bicia serca. Nowonarodzone dzieci wolą dźwięk głosu mamy i ssą dłużej jeśli go słuchają. Dźwięk mowy mamy może nie tylko uspokajać noworodka, ale może również stymulować do rozwoju.
Udowodniono również, że dzieci które mają częsty kontakt z dźwiękiem bicia serca mamy nie tylko są spokojniejsze, ale również zauważa się u nich mniejszy spadek masy ciała po porodzie.

Dotyk oprócz zapewnienia ciepła ma wiele innych korzyści:
• Pomaga utrzymać temperaturę;
• Ułatwia dostosowanie metabolizmu zwłaszcza poziom cukru i równowagi kwasowo-zasadowej;
• Dziecko mniej płacze;
• Ułatwia nawiązywanie więzi z mamą;
• Powoduje uwolnienie oksytocyny przez mamę;
• Sprawia, że jest mniej nieprawidłowości w karmieniu piersią;

mgr Magdalena Ładziak, psycholog

share