Szklankę mineralnej z jodem poproszę – dla ciężarnej lub karmiącej piersią

01/12/2010 at 11:43

Niejednokrotnie na blogu poruszałam temat picia wody mineralnej (średnio lub wysokozmineralizowanej) przez kobiety w ciąży i karmiące. Jest to bardzo naturalny sposób uzupełniania niektórych składników mineralnych w organizmie. Zaleca się, by w czasie ciąży i laktacji bardzo zwracać uwagę na odpowiednie nawadnianie – najlepszym napojem jest dla kobiety wtedy właśnie woda. Skoro warto dla zdrowia wypić 2 litry wody, warto też, aby zwierała ona również takie pierwiastki jak wapń, magnez a nawet jod w większej ilości, bo wiadomo jak potrzebne są one w tych okresach życia kobiety.

Jaką wodę powinnaś pić będąc w ciąży i karmiąc piersią?

Składniki mineralne w wodzie – nieodzowne dla ciężarnych i karmiących piersią

“Woda dla zdrowia matki i przyszłego pokolenia

O wodzie mineralnej dla kobiety w ciąży i karmiącej nigdy nie za wiele… Wywiad dla portalu ekorodzice.pl

Bardzo nie podobają mi się praktyki producentów wód źródlanych (zawierających bardzo małe ilości minerałów), którzy polecając swoje produkty dla niemowląt (i słusznie), przy okazji za wszelką cenę starają się zachęcić młode mamy (w ciąży i karmiące) do picia tych samych co małe dzieci wód. Można ulec wrażeniu, że co dobre dla niemowlęcia, jest dobre dla każdego, a to nieprawda. Niektórzy z tych producentów organizowali całe kampanie przemycając te błędne informacje. Wiadomo, że niemowlaki nie są tymi konsumentami, którzy spożywają największe ilości wody – niech więc mamy pomogą zwiększyć spożycie, a tym samym i sprzedaż.

Dziwiło mnie z kolei zawsze, że żaden z producentów wód średnio czy wysokozmineralizowanych nie kieruje swojej reklamy do takiej właśnie grupy docelowej, jaką są ciężarne i mamy karmiące. Dlatego ucieszyłam się, gdy jakiś czas odkryłam, że woda Ustronianka wypełniła tą lukę i to w dodatku Ustronianka z jodem. Jest to jedna z bardzo niewielu wód, która oprócz zawartości typowych minerałów (wapń, magnez, sód), wzbogacona jest jodem. Z inicjatywy producenta powołano portal www.zdrowamama.pl, na którym można znaleźć bazę informacji na temat znaczenia jodu dla kobiety ciężarnej i jej dziecka. Ustonianka ze swoją reklamą pojawia się teraz na spotkaniach organizowanych dla przyszłych mam, w gabinetach ginekologicznych i szkołach rodzenia. I słusznie – bo to akurat bardzo wartościowy produkt w tym okresie życia kobiety.

.

Przytoczę tu fragment artykułu z portalu traktującego o wodzie www.wodadlazdrowia.pl „JOD – REGULATOR NASZEGO ZDROWIA i INTELIGENCJI”, napisanego przez Tadeusza Wojtaszka:

„Problem jodu w naszym pożywieniu stał się ostatnio niezwykle ważną sprawą. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że w skali globalnej ponad półtora miliarda ludzi żyje w obszarze niedoboru jodu, z czego u 655 milionów występuje powiększenie gruczołu tarczowego, a ok. 55 milionów cierpi na nieodwracalne uszkodzenie mózgu spowodowane niedoborem jodu. Jest to więc poważny problem społeczny kształtujący stan zdrowotności populacji, gdyż tzw. zespół niedoboru jodu obejmuje takie zaburzenia jak: rozwój wola, niedoczynność tarczycy, obniżony poziom inteligencji, kretynizm endemiczny, zwiększenie śmiertelności okołoporodowej oraz wzrost częstości raka tarczycy.

Nie lepiej jest też w naszym kraju. Jak twierdzi prof. Zbigniew Szybiński z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego ponad 40 proc. kobiet będących w ciąży nie spożywa dostatecznej ilości jodu. I tu zaczynają się nieszczęścia, bo to może być przyczyną nieprawidłowego rozwoju płodu, niższego poziom inteligencji rodzonych dzieci i komplikacji w całym okresie ciąży. Kobiety powinny przyjmować zlecaną dawkę jodu, która wynosi 150 do 200 mikrogramów na dobę, już od momentu poczęcia dziecka aż do zakończenia karmienia piersią. Jest to dawka niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu i dziecka.”

całość możesz przeczytać tutaj

albo wysłuchać możesz audycji radiowej o znaczeniu jodu z udziałem, prof. Szybińskiego.

Woda „Ustronianka z jodem” zawiera 150µg w 1 litrze, a ta ilość już zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek w czasie ciąży i laktacji (150-200µg). Jedyną wadą tej wody jest jej dostępność na półkach sklepowych – można ją spotkać tylko w dużych supermarketach. Warto jednak wybrać się na takie zakupy raz na jakiś czas i zaopatrzyć się większą ilość butelek tej wody.

share