Szczepienie przeciw grypie w ciąży chroni też noworodka

20/09/2008 at 01:07

Choć sama nie należę do zwolenników szczepienia się przeciw grypie i wyznaję inne metody uodparniania organizmu, nie mogę przejść obojętnie nad tym, co dzisiaj przeczytałam i nie napisać o tym. Są to wyniki badań naukowych prowadzonych przez Amerykanów. Badania te dowodzą, że zaszczepienie się przeciw grypie w czasie ciąży chroni też noworodka przed infekcją. Naukowcy dowiedli, że szczepienia te obniżyły o 63% częstość zachorowań na grypę wśród dzieci urodzonych przez matki, które zaszczepiły się w ciąży.
„Mimo, że brak szczepionki na grypę dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia, z naszych badań wynika, że ryzyko zachorowania noworodka na grypę można znacznie ograniczyć poprzez szczepienie ciężarnej mamy. Jedna szczepionka daje tu więc podwójną korzyść” – komentuje współautor pracy Mark Steinhoff.
Kiedy możesz się zaszczepić?
Jeśli jesteś w pierwszym trymestrze ciąży o zaszczepieniu przeciwko grypie powinien decydować lekarz. Jeśli chorujesz na chorobę przewlekłą, która zwiększa ryzyko zachorowania na grypę, to lekarz prawdopodobnie zezwoli ci się szczepić przed nadchodzącym sezonem grypowym bez względu na zaawansowanie ciąży. Decyzja o szczepieniu w II i III trymestrze jest decyzją indywidualną, którą możesz podjąć wraz z lekarzem po przeanalizowaniu wskazań i przeciwwskazań do szczepień. Jeśli dopiero planujesz ciążę w sezonie grypowym również powinnaś się zaszczepić. Szczepienia lepiej jest jednak na wszelki wypadek wykonywać w pierwszej połowie cyklu, zaraz po miesiączce. Można wtedy mieć pewność, że w momencie szczepienia nie jesteś we wczesnej ciąży, o której jeszcze nie wiadomo.

Więcej o badaniach naukowych możesz przeczytać w artykule Szczepienie przeciw grypie w ciąży chroni też noworodka

share