„Świeżo upieczeni ojcowie wydzielają hormon miłości”

31/08/2010 at 09:50

Polecam gorąco artykuł, który ukazał się w serwisie PAP. Przedstawia on odkrycie naukowców, że nie tylko kobiety po porodzie, ale i świeżo upieczeni ojcowie, wydzielają większą ilość oksytocyny, hormonu, który ułatwia im budowanie więzi z dzieckiem.

„Świeżo upieczeni ojcowie wydzielają hormon miłości”

Oksytocyna, nazywana hormonem miłości lub zaufania, odpowiada za tworzenie się więzi matki z nowo narodzonym dzieckiem. Naukowcy wykazali, że panowie, którzy zostają ojcami również wydzielają ją w większych ilościach – informuje pismo „Biological Psychiatry”.

„Odkrycie to dowodzi, jak ważne jest stwarzanie ojcom możliwości interakcji ze swoim dzieckiem bezpośrednio po jego narodzinach, po to, by pobudzić u nich układ neurohormonalny odpowiedzialny za powstawanie więzi” – komentuje współautorka pracy dr Ruth Feldman z Uniwersytetu Bar-Ilan w Ramat Ganie w Izraelu.

Badania dowiodły, że oksytocyna – hormon produkowany w części mózgu zwanej podwzgórzem – bierze udział w powstawaniu relacji społecznych – między przyjaciółmi, znajomymi i kochankami. Najbardziej znana jest jej rola w tworzeniu się więzi emocjonalnej między matką a noworodkiem – hormon sprawia, że u kobiety, która urodziła dziecko pojawia się instynkt macierzyński.

fot. by  Kelly Sue www.flickr.com

.

Teraz okazało się, że oksytocyna pomaga również mężczyznom wejść w rolę ojca.

Naukowcy z Izraela razem z kolegami w Uniwersytetu Yale w New Haven (stan Connecticut) przeanalizowali zbierane wiele lat dane na temat zmian w poziomie tego hormonu u 160 partnerów (80 par), którzy po raz pierwszy zostali rodzicami. Poziom oksytocyny zmierzono im dwukrotnie – po sześciu tygodniach oraz po sześciu miesiącach od narodzin potomka. Obserwowano też i oceniano ich zachowania rodzicielskie.

Okazało się, że przy każdym pomiarze poziom oksytocyny u ojców nie różnił się od poziomu stwierdzanego u matek.

fot. by Anthony J www.flickr.com

Wynika z tego, że choć wydzielanie się oksytocyny u mam jest pobudzane przez poród, to na ten sam proces u ojców wpływają inne czynniki związane z rodzicielstwem – komentują autorzy pracy.

Naukowcy liczą, że ich odkrycie pomoże lepiej zrozumieć rolę zaburzeń w wydzielaniu oksytocyny u osób, które mają problemy z wypełnianiem obowiązków rodzicielskich wobec swoich dzieci.

PAP – Nauka w Polsce
Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Nauka w Polsce.

share