Sposób na kolkę u niemowlaka – wideo

08/04/2009 at 15:54

Kiedy dziecko, które w ciągu dnia jest spokojne, dobrze śpi i je, nagle w godzinach popołudniowych i wieczornych zaczyna płakać, jednocześnie  podkurczając nóżki, zaciskając  piąstki,  zaczynamy myśleć o kolce. Podczas napadu kolki dziecko ma poszerzony obwód brzucha (wzdęcie), nie chce ssać piersi albo przeciwnie – nie przestaje jej ssać, jest niespokojne. Takie objawy trwają nawet kilka godzin.

Tak jak nie można wskazać jednej przyczyny wywołującej kolkę, tak i nie ma jednego uniwersalnego lekarstwa ani sposobu, aby złagodzić objawy.

Ponieważ widoczną ulgę w dolegliwościach dziecka obserwuje się natomiast po oddaniu przez nie stolca lub gazów, można zastosować różne sposoby, które mu to ułatwią.

Jednym z bardzo skutecznych sposobów jest tzw. masaż kolkowy. Warto abyś, nawet teraz kiedy jesteś w ciąży, przećwiczyła wykonywanie go na lalce (tak jak pokazuje to instruktorka w filmie poniżej), abyś w razie potrzeby od razu mogła przystąpić do masowania brzuszka. Masaż taki możesz wykonywać dziecku również profilaktycznie, nawet jeśli objawy kolki nie występują. Gwarantuję ci, że twoje dziecko polubi to. Pamiętaj jednak, aby zawsze przed przystąpieniem do masażu, zapewnić odpowiednie warunki – to sprawi, że będzie to naprawdę przyjemnością i przyniesie ulgę. Zadbaj o to, by w pomieszczeniu, w którym będziesz wykonywać masaż było ciepło. Rozgrzej też swoje ręce i posmaruj oliwką. Skoncentruj się na wykonywanej czynności, niech nic cię nie rozprasza.

.

Dobrodziejstwo masażu brzuszka odkryłam dopiero przy trzeciej córce. Kilkanaście lat temu, gdy moje starsze córki były w niemowlakami, na problemy z brzuszkiem stosowałam „okłady” z ciepłych pieluszek. Godnym polecenia sposobem jest też ostrożne ogrzewanie brzuszka ciepłym strumieniem powietrza z suszarki do włosów (trzeba uważać, by to powietrze nie było za gorące). Dźwięk suszarki wpływa też na maluchy usypiająco, więc i usypanie możesz mieć z głowy.

share