Smoczek uspakajacz? Butelka? Dlaczego nie są dobre gdy karmisz piersią?

25/03/2009 at 01:39

Niejedna mama, której nie powiodło się karmienie piersią zastanawia się, jaka była tego przyczyna. Zapewne nie podejrzewa nawet, że winowajcą mógł się stać smoczek uspokajacz, czy podawanie herbatki z butelki. Dziecko ssie gumowe „akcesoria” inaczej niż pierś i przyzwyczaja się do takiego nieprawidłowego sposobu ssania. I wtedy zaczyna ssać pierś równie słabo, płytko i nieefektywnie. To staje się powodem, że pierś, która jest zbyt słabo stymulowana, zaczyna produkować coraz mniej pokarmu. Szczególnie narażone na to „pomylenie wzorca” są niemowlęta, które nie ukończyły 7 tygodnia życia. One nie zdążyły sobie jeszcze utrwalić prawidłowego sposobu chwytania i ssania brodawki.

Osobiście karmiąc kolejno trójkę dzieci, nigdy nawet nie rozważałam podania smoczka gryzaczka, nigdy też nie zakupiłam butelki ze smoczkiem. Dzięki temu karmiłam swoje córki tak długo, jak chciałam i nie miałam nigdy problemów z ilością pokarmu.

Dziś publikuję na blogu artykuł na ten temat, który ukazał się w serwisie Nauka w Polsce. Zachęcam do lektury:

Smoczek i dokarmianie zmniejszają szanse matki na karmienie noworodka wyłącznie piersią

.Praktyki stosowane na oddziałach położniczych i noworodkowych znacznie zmniejszają szanse na to, że noworodki będą karmione wyłącznie piersią – dowodzą badania opublikowane w „American Journal of Public Health”.

Dawanie noworodkom smoczka, podawanie wody czy mleka początkowego, a także brak zachęty i praktyk ułatwiających kontakt matki z nowonarodzonym dzieckiem powoduje, że kobietom chcącym karmić wyłącznie piersią rzadziej udaje się zrealizować swój zamiar.

Badacze z Boston University School of Public Health przeanalizowali dane z przeprowadzonej w 2005 roku w USA ankiety „Listening to Mothers II”, przeprowadzonej wśród 1573 matek, które urodziły swoje pierwsze dziecko w szpitalu. W ankiecie kobiety udzielały m.in. informacji na temat swojego zamiaru karmienia piersią, karmienia noworodka w pierwszym tygodniu oraz praktyk stosowanych w szpitalu.

Choć 70 proc. matek wykazywało chęć karmienia wyłącznie piersią, udawało się to jedynie 50 proc. kobiet, przy czym 4,5-krotnie częściej tym, których dzieci po urodzeniu nie były dodatkowo dokarmiane.

„Zdrowym dzieciom nie powinno się podawać w szpitalu żadnych suplementów. Wiele matek zaprzestaje karmienia wyłącznie piersią już w pierwszym tygodniu po urodzeniu dziecka i jest to w dużym stopniu wynik praktyk stosowanych na oddziałach” – mówi prowadzący badania dr Eugene Declerq.

Mimo wielu kampanii propagujących karmienie piersią i szczerych matczynych chęci, rocznie ponad 400 tys. urodzonych w USA noworodków zostaje pozbawionych tego przywileju.

W swoim raporcie badacze cytują rekomendacje American Academy of Pediatrics, mówiące o tym, że noworodki powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki przynajmniej podczas pierwszych sześciu miesięcy życia. KOC

PAP – Nauka w Polsce

share