Skurcze macicy w czasie ciąży – z czym możesz się liczyć?

14/02/2010 at 12:08

Macica to mięsień i jak każdy inny mięsień znajduje się w stanie pewnego napięcia. Jej rozmiar zwiększa się w czasie ciąży wielokrotnie – rozrastają się w niej włókna mięśniowe, rośnie znacznie ich liczba.

Pierwsze skurcze macicy mogą pojawić się już od 20 tygodnia ciąży. Nie będziesz ich jednak szczególnie odczuwać, nie można ich wybadać przykładając rękę do brzucha, nawet aparat KTG nie uwidoczni ich w zapisie. Są to tzw. skurcze Alvareza.

Drugi rodzaj skurczy, który pojawić się może od 20 tygodnia ciąży, to tzw. skurcze Braxtona – Hicksa. O nich częściej się słyszy, gdyż są z kolei odczuwalne przez kobietę i przez to mogą wywoływać jej niepokój. Jednak to czysta fizjologia. Odczuwa się je jako bezbolesne twardnienie macicy. Brzuch robi się wtedy bardzo twardy, może to wyczuć nawet przyszły tata przykładając do niego rękę. Możesz czuć w czasie takiego skurczu dyskomfort, ale nie powinnaś czuć bólu.

Pod koniec ciąży pojawiają się skurcze przepowiadające – zwiastują one poród. Mogą pojawić się nawet 2-3 tygodnie przed porodem. Mogą też później zaniknąć. Najczęściej jednak pojawiają się kilka dni, lub nawet kilkanaście lub kilka godzin przez właściwymi skurczami porodowymi.

Te właśnie skurcze odpowiedzialne są za trening macicy przygotowujący ją do porodu. Ty również poznasz dzięki nim przedsmak tego co czekać cię będzie w niedługiej przyszłości. Można te skurcze wykorzystać do ćwiczeń oddechowych. Ćwiczenia takie znakomicie przygotowują do synchronizacji oddechu z rytmem podlegającej skurczom macicy.

W czasie skurczu przepowiadającego możesz odczuwać ból. U niektórych kobiet przekracza on nawet próg bólowy (próg bólowy to moment, kiedy odczuwamy ból napiętych mięśni). Może objawiać się to bólem podobnym do bólu menstruacyjnego, odczuwalnego w dole brzucha. Może też objawiać się bólem okolicy krzyżowej. Ten ostatni jest spowodowany napinaniem się więzadeł, które umocowują macicę do kości krzyżowej.

Skurcze przepowiadające zwykle nie są regularne: oznacza to, że mogą różnić się zarówno odstępami czasu jak i długością trwania. Powtarzać się mogą np. co 7, a następnie co 12 minut. Czasem mogą powtarzać się rytmicznie, ale nie częściej niż co 5 minut. Czas trwania takiego skurczu to 15 – 30 sekund.

Kiedy skurcze macicy występujące w czasie ciąży budzą niepokój?

Jeśli  w przebiegu całej ciąży aż do 37 tygodnia jej trwania pojawi się ból w dole brzucha, powinnaś to koniecznie skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę lub udać się wprost do szpitalnej izbie przyjęć.

Jeśli odczuwasz pojawiające się w czasie ciąży (przed 37 tygodniem) jako bolesne, również powinnaś zasięgnąć porady lekarza. Skurcze ciążowe nie powinny boleć.

Kiedy skurcze można uznać za skurcze porodowe?

Prawdziwe skurcze porodowe pojawiają się regularnie, to znaczy w równych odstępach czasu – co 10 co 5 minut lub jeszcze częściej. Są bardziej odczuwalne od skurczy przepowiadających, ich siła nasila się, a czas trwania wydłuża – trwają np. 45 sekund lub więcej.

share