„Przygotuj się do porodu z ekspertami on-line” – wywiad o Szkole Rodzenia przedPORODEM.pl dla serwisu netbird.pl

27/03/2010 at 22:49

W zeszłym tygodniu ukazał się wywiad na temat Szkoły Rodzenia przedPORODEM.pl, którego udzieliłam dla serwisu netbird.pl.

aktualizacja: serwis niestety nie istnieje od 21.06. 2010 – pod wspomnianym adresem jest teraz sklep internetowy

Rozmowę przeprowadziła Karolina Banduła. Pani redaktor pytała m. in. o to, czy nasza szkoła może w jakiś sposób zastąpić „zwykłą” szkołę rodzenia, pytała o program zajęć i o formy kontaktu uczestniczek z ekspertkami.

Publikuję całość wywiadu:

K.B: Jest Pani założycielką i dyrektorem internetowej Szkoły Rodzenia przedPORODEM.pl. Skąd pomysł na stworzenie takiego projektu?

I.L: Początkowo myślałam o założeniu tradycyjnej szkoły rodzenia. Postanowiłam wykorzystać okres urlopu wychowawczego i odbyć kurs laktacyjny. Jestem lekarzem, mam własne doświadczenie w karmieniu piersią (karmiłam trzy córki), widząc więc jak wiele kobiet potrzebuje profesjonalnego wsparcia w tym zakresie, uznałam, że mogę im pomagać. Chciałam się zająć również edukacją, a nie tylko rozwiązywaniem powstałych już problemów, a najlepszym miejscem, gdzie można uczyć o karmieniu naturalnym, jest właśnie szkoła rodzenia. Musiałam tylko znaleźć osoby do współpracy. Ostatecznie pomysł internetowego kursu dla przyszłych rodziców podsunął mój mąż, który prowadzi firmę mediaKURSY, zajmującą się produkcją szkoleń e-learningowych. Tak więc Szkoła Rodzenia przedPORODEM.pl powstała z połączenia naszych profesji i jednocześnie naszych pasji.

K.B: Na czym polegają zajęcia w Państwa szkole?

I.L: Uczestniczki kursu na portalu e-learningowym mają do dostęp 11 multimedialych lekcji . Również na tym portalu korzystają forum internetowego, gdzie codziennie mogą zadawać pytania ekspertom oraz rozmawiać z innymi osobami z kursu.

Część tematów omawiana jest podczas internetowych seminariów na żywo, podczas których przyszli rodzice słyszą wykład w czasie rzeczywistym, oglądają prezentację oraz mają możliwość zadawania pytań na bieżąco za pomocą czatu. Jak w każdej porządnej szkole rodzenia, na naszym kursie jest i gimnastyka. Panie otrzymują płytę DVD, zawierającą instruktaż do ćwiczeń przygotowujących do porodu i wykonują je samodzielnie w domu.

K. B: Czy internetowa szkoła rodzenia jest w stanie w jakimś stopniu zastąpić zwykłą? Czy są to raczej zajęcia teoretyczne przygotowujące do spotkań w tradycyjnej szkole rodzenia?

I. L: Kurs przygotowaliśmy z myślą o tych osobach, które bardzo by chciały wziąć udział w tradycyjnej szkole rodzenia, ale z jakiegoś powodu nie jest to możliwe: np. nie ma szkoły rodzenia w najbliższej okolicy, nie pasują terminy zajęć, ciężarna źle się czuje lub lekarz zalecił jej leżenie, albo przyszły tata nie dał się namówić na udział w tradycyjnej szkole rodzenia, a kobieta nie chce w niej uczestniczyć sama. Tym paniom internetowy kurs zastąpi zwykłe zajęcia przygotowujące do porodu. Oprócz wiedzy teoretycznej, którą wykłada się również w każdej innej szkole rodzenia, na naszym kursie uczestniczki nabywają praktycznych umiejętności, choćby przez to, że wykonują ćwiczenia gimnastyczne. Muszę powiedzieć, że wbrew opiniom, że trudno się zmobilizować do samodzielnej gimnastyki, większość naszych uczestniczek ćwiczy – mają na uwadze ważny cel, który chcą osiągnąć oraz wagę wydarzenia, do którego się przygotowują. Na kursie otrzymują panie również mnóstwo innych praktycznych instrukcji: np. jak oddychać w czasie porodu, jak kąpać dziecko, jak prawidłowo przystawiać i karmić piersią i wiele innych.

W naszej szkole pojawiały się również panie, które wcześniej uczestniczyły w zwykłej szkole rodzenia, ale ta nie spełniła ich oczekiwań – zajęcia odbywały się w ciasnych salach, nie mogły się skupić na treści wykładów, a nie mają możliwości przypomnienia sobie omawianych wiadomości.

K. B: Czy uczestniczka internetowej szkoły rodzenia ma możliwość indywidualnego kontaktu ze specjalistami?
I. L: Bardzo zależy nam, aby każda uczestniczka kursu czuła, że po „drugiej stronie łącza internetowego” stoją realne osoby, które są zawsze chętne, aby służyć radą. Dlatego każda potrzebująca kontaktu pani może się z nami skomunikować za pomocą forum, a w bardziej intymnych sprawach wysyłając wiadomość prywatną na portalu e-learningowym lub pisząc na maila. Dodatkowo mogą też rozmawiać z psychologiem za pomocą skype’a. Zdarzało nam się również w wyjątkowych sytuacjach udostępniać nasze numery telefonów.

K.B: Jakie korzyści wynikają z udziału w kursach przedPORODEM.pl? Czego mogą się tutaj nauczyć przyszli rodzice?

I.L: Dzięki wiedzy nabytej na kursie przyszli rodzice mają większą świadomość i lepsze zrozumienie tego, co czeka ich na sali porodowej. Oswajają w ten sposób lęk przed nieznanym. Dzięki ćwiczeniom oddechowym i relaksującym, rozciągającym mięśnie oraz dzięki poznaniu metod łagodzenia bólu, panie mogą mieć wpływ na to, co będzie się z nimi działo na sali porodowej. Uczestnicy kursu dowiadują się również jak pielęgnować swoje maleństwo, poznają tajniki sztuki karmienia piersią, dowiadują się jak uniknąć błędów.

K.B.: Jak wygląda program zajęć?

 

I.L.: Program Szkoły Rodzenia przedPORODEM.pl zawiera wszystkie zagadnienia omawiane zwykle w tradycyjnych szkołach rodzenia. Na kursie znaleźć można wiadomości na temat porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem oraz karmienia piersią. Te zagadnienia omawiamy głównie w multimedialnych lekcjach. Z kolei na seminariach internetowych podejmujemy tematy nieco wybiegające ponad przeciętny program – jest wykład na temat emocji w  czasie ciąży i po porodzie, na temat diety w ciąży oraz na temat pielęgnowania urody. Mamy też seminarium prowadzone z myślą o paniach po porodzie, tych które karmią naturalnie – „Rady dla karmiącej mamy”.

K.B: Jak można zapisać się na kurs? Jaki jest czas jego trwania?

I.L.: Na kurs można zapisać się wchodząc na stronę www.przedporodem.pl, następnie wybierając odpowiedni termin rozpoczęcia kursu i dokonując zapłaty w sklepie internetowym. W zależności od zaawansowania ciąży można wybrać opcję 11-tygodniową lub 6-tygodniową. Różnią się one jedynie częstością udostępniania nowych lekcji. Dostęp do portalu e-learningowego w obu przypadkach jest przez rok, dzięki temu również po porodzie jest możliwość uczestnictwa w życiu szkoły: można powrócić do lekcji o noworodku, kamieniu piersią i połogu, można zadawać pytania oraz brać udział w seminariach (niektóre z nich są skierowane do pań po porodzie). Niedługo jednak planujemy skrócić czas trwania kursu. W zamian młodym rodzicom zaproponujemy udział w nowym projekcie, dzięki któremu będą mogli poszerzać wiedzę na tematy związane z opieką nad niemowlakiem.

Całość wywiadu można przeczytać tutaj

share