„Przegląd mieszanek mlecznych dla niemowląt” – mini poradnik

29/04/2010 at 17:53

Publikuję dziś bardzo przydatny (nie tylko dla mam karmiących butelką) mini przewodnik po mieszankach mlecznych dla niemowląt przygotowany przez pani dietetyczki z poradni „hälsa” w Warszawie – Anetę Łańcuchowską i Patrycję Wołodkowicz. Aneta współpracuje również z internetową Szkołą Rodzenia przedPORODEM.pl prowadząc wykłady na temat diety w ciąży.

Przegląd mieszanek mlecznych dla niemowląt

Każda młoda mama choć raz zetknęła się z problemem wyboru odpowiedniej mieszanki mlecznej dla dziecka. Nic dziwnego, gdyż ilość i różnorodność preparatów przeznaczonych do żywienia niemowląt jest obecnie ogromna. W artykule spróbujemy dokonać przeglądu różnego rodzaju dostępnych na rynku mieszanek mlecznych, a tym samym pomóc przyszłym mamom w wyborze najodpowiedniejszego preparatu.

MLEKO POCZĄTKOWE

Stanowi jedyne źródło pożywienia dla zdrowych niemowląt, które z pewnych powodów nie mogą być karmione piersią. Jego skład naśladujący pokarm kobiecy pozwala na pełne zaspokojenie zapotrzebowania dziecka na wszystkie składniki odżywcze w pierwszych miesiącach życia, przeważnie do czasu wprowadzenia pokarmów uzupełniających (do 6-7 miesiąca życia). Charakteryzuje się między innymi obniżonym stężeniem białka, obecnością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, wysoką zawartością laktozy oraz obniżonym stężeniem sodu. Wszystko to sprawia, że jest to preparat w pełni bezpieczny, dostosowany do możliwości trawiennych nowonarodzonego organizmu. Mleko początkowe rozpoznasz po opakowaniu na którym widnieje cyfra „1”.

MLEKO NASTĘPNE

Przeznaczone jest do dalszego żywienia niemowląt, kiedy do diety dziecka wprowadzamy pokarmy uzupełniające. Skład mleka następnego bliższy jest już mleku krowiemu niż pokarmowi kobiecemu, dlatego też powinnyśmy pamiętać aby w żadnym przypadku nie podawać go dziecku w pierwszych miesiącach życia. Preparat do dalszego żywienia niemowląt oznaczony jest cyfrą 2.

Między mieszankami do początkowego i dalszego żywienia różnych firm nie ma klinicznie istotnych różnic, dlatego też bez względu na to, jaki preparat zakupimy, możemy mieć pewność, że jest on odpowiedni dla naszego malucha. Obecnie możemy spotkać mleka modyfikowane wzbogacone w składniki o różnym działaniu, między innymi:

MIESZANKI MLECZNE WZBOGACONE W PROBIOTYKI

Wiele badań wskazuje, że dodatek szczepów probiotycznych do mleka modyfikowanego wpływa korzystnie na kolonizację przewodu pokarmowego oraz funkcjonowanie układu immunologicznego. Z tego powodu mieszanki mleczne z dodatkiem probiotyków możemy podać maluchowi u którego występuje biegunka infekcyjna czy też poantybiotykowa.

Musimy mieć na uwadze, że bezpieczeństwo stosowania mieszanek mlecznych wzbogaconych w probiotyki u dzieci poniżej 5 miesiąca życia nie zostało dotychczas wystarczająco potwierdzone naukowo.

MIESZANKI MLECZNE WZBOGACONE W PREBIOTYKI

Ponieważ prebiotyki, czyli oligosacharydy są obecne w pokarmie naturalnym, wiele producentów preparatów dla niemowląt zdecydowało się aby dodawać je również do mieszanek mlecznych. Potwierdzone korzyści prebiotyków to zwiększenie liczby bakterii z rodzaju Bifidobacterium w stolcu oraz zmiękczenie konsystencji stolca. Mieszanki mleczne z dodatkiem prebiotyków zalecane są więc przede wszystkim dzieciom z tendencją do zaparć.

MIESZANKI MLECZNE Z DODATKIEM NUKLEOTYDÓW

Na rynku możemy również spotkać preparaty żywieniowe z dodatkiem nukleotydów. Nukleotydy to prekursory DNA i RNA oraz składniki podstawowych koenzymów. Dowiedziono, że składniki te wspomagają rozwój fizyczny dzieci urodzonych przedwcześnie oraz w sposób umiarkowany zapobiegają wystąpieniu biegunki.

MIESZANKI MLECZNE WZBOGACONE W DŁUGOŁAŃCUCHOWE WIELONIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE (LCPUFA)

LCPUFA są niezwykle ważnymi składnikami diety każdego dziecka.
Odpowiadają za prawidłowy rozwój układu nerwowego, rozwój fizyczny, psychoruchowy jak również rozwój narządu wzroku. Na rynku spotkamy obecnie wiele preparatów dodatkowo wzbogaconych w długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Na ich opakowaniu widnieje zazwyczaj symbol „LCPUFA”.

MIESZANKI MLECZNE DLA WCZEŚNIAKÓW

Pokarm naturalny mam, które urodziły przedwcześnie zawiera mniejszą ilość kalorii, tłuszczu, białka i elektrolitów niż mleko matek, u których poród nastąpił o czasie.
Z tego powodu mamom wcześniaków, które karmią dzieci naturalnie zaleca się stosowanie tak zwanych „wzmacniaczy pokarmu” (breast-milk fortifier), które uzupełniają wymienione powyżej braki. Jeżeli natomiast karmisz swojego malucha sztucznie, powinnaś podawać mu specjalnie skomponowane preparaty mleczne dla wcześniaków. Charakteryzują się one podwyższoną kalorycznością, zwiększoną ilością białka, tłuszczu i węglowodanów, jak również większą zawartością minerałów – wapnia, magnezu, fosforu i jodu. Dostępnie obecnie mieszanki dla wcześniaków są zazwyczaj dodatkowo wzbogacone w długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe (LCPUFA)

MIESZANKI MLECZNE DLA NIEMOWLĄT ZE SKŁONNOŚCIĄ DO ULEWAŃ

Mieszanki te charakteryzują się zawartością substancji zagęszczającej (głównie mączki chleba świętojańskiego, skrobi ryżowej i ziemniaczanej). Przeznaczone są dla dzieci z chorobą refluksową, lub ciężkimi ulewaniami powodującymi straty energetyczne, a tym samym zaburzenia wzrastania. Powinniśmy pamiętać, aby nie podawać ich dzieciom zdrowym, prawidłowo rozwijającym się, u których występują wyłącznie ulewania. Preparaty dla niemowląt ze skłonnością do ulewań oznaczone są na opakowaniu symbolem „AR”.

PREPARATY DLA MAŁYCH ALERGIKÓW

Jeżeli Twoje dziecko jest alergikiem, powinno otrzymywać produkty mlekozastępcze o zmniejszonej alergenności tzw hydrolizaty, a w niektórych przypadkach mieszaniny wolnych aminokwasów (mieszanki elementarne).

HYDROLIZATY O NIEZNACZNYM STOPNIU HYDROLIZY

Mają zastosowanie w przypadku niemowląt u których udowodniono i udokumentowano obciążenie genetyczne chorobą atopową, a więc u dzieci które są w grupie ryzyka.
W żadnym przypadku nie można ich stosować w leczeniu alergii pokarmowych!

Preparaty o nieznacznym stopniu hydrolizy białka oznaczone są symbolem „HA”

HYDROLIZATY O ZNACZNYM STOPNIU HYDROLIZY

Wskazaniem do ich stosowania jest stwierdzona przez lekarza alergia pokarmowa u niemowlęcia, między innymi alergia na białka mleka krowiego oraz na białka soi. Preparaty o znacznym stopniu hydrolizy powinnaś również stosować gdy Twój maluch cierpi na zaburzenia wchłaniania i trawienia, o czym na pewno powiadomi Ciebie wcześniej lekarz lub dietetyk.

MIESZANKI ELEMENTARNE

Są przeznaczone dla dzieci z alergią, które źle tolerują preparaty o znacznym stopniu hydrolizy, między innymi w ciężkich alergiach pokarmowych, jak również w diagnostyce alergii na białka mleko krowiego. W preparatach mlekozastępczych oprócz modyfikacji frakcji białkowej, możemy mieć również do czynienia ze zmianą frakcji węglowodanów (zastąpienie laktozy polimerami glukozy w mieszankach przeznaczonych dla dzieci z nietolerancją laktozy), jak również z modyfikacją frakcji tłuszczowej (dodanie do preparatu średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych MCT w mieszankach dla niemowląt z zespołem upośledzonego wchłaniania).

Ze względu na bardzo szeroki asortyment preparatów przeznaczonych do żywienia niemowląt, wybór najodpowiedniejszego z nich może być sporym problemem.
Mamy nadzieję, że nasz mini przewodnik pomoże Ci sprawniej poruszać się w świecie masy mieszanek mlecznych dla dzieci. Znajomość składu preparatu oraz właściwości dodanych do niego składników pozwoli Ci znaleźć preparat jak najlepiej dostosowany do potrzeb Twojego malucha. Pamiętaj jednak, aby każdy swój wybór skonsultować ze specjalistą – pediatrą lub dietetykiem.

Aneta Łańcuchowska i Patrycja Wołodkowicz

Dietetyczki, Poradnia Dietetyczna hälsa

www.halsa.pl

share