Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup butelki dla dziecka

25/07/2009 at 17:59

http://farm4.static.flickr.com/3589/3402636911_d95b7914ce.jpg?v=0Zapewne  zaczniesz wkrótce lub już zaczęłaś kompletować wyprawkę dla swojego malucha. Być  może, nawet jeśli zamierzasz karmić piersią, zdecydujesz się na zakup butelki dla dziecka. Może będzie to choćby butelka w zestawie z laktatorem, która będzie ci służyć do ewentualnego odciągania pokarmu.
Czym zamierzasz się kierować dokonując wyboru butelki: znaną marką, kształtem ,ceną , a może modą wśród innych mam?

Okazuje się, że na pierwszym miejscu należałoby sprawdzić z jakiego tworzywa wykonana jest butelka. Niestety butelki niektórych, nawet znanych firm, zawierają składnik, który może okazać się bardzo szkodliwy dla zdrowia twojego dziecka.

Powiem szczerze, że nie interesowałam się nigdy tym, z czego wykonuje się butelki dla niemowląt (sama ich nigdy nie potrzebowałam, choć mam troje dzieci) – sądziłam też, że skoro takie artykuły dopuszcza się do stosowania dla najmłodszych, to są one bezpieczne. Do poszukiwań zmobilizowała mnie uczestniczka internetowej szkoły rodzenia, która kiedyś zapytała o moją opinię o tworzywach, z których wykonane są smoczki uspokajacze. Ania napisała: „Mam pytanie odnośnie smoczków uspokajających dla dziecka. Widziałam dziś smoczki silikonowe i kauczukowe, a jako, że jestem chemikiem…. oba te tworzywa mi się nie podobają. Jestem pewna, że zostały przebadane na wszelkie możliwe sposoby, nie wiem jednak, który jest lepszy od drugiego.”

foto by Stephen Poff

Przy okazji poszukiwań rozwiązania problemu Ani, znalazłam informację o szkodliwej dla zdrowia dziecka substancji , która znajduje się w niektórych tworzywach, a których wykonane są butelki dla niemowląt, pojemniki i woreczki do przechowywania pokarmu.
Za chwilę polecę kilka artykułów, w których możesz znaleźć informacje dotyczące bisfenolu A, ale może krótko napisze o działaniu tej substancji na nasz organizm (dla tych, co nie zajrzą do tych linków).

Bisfenol A (BPA) występuje w wielu tworzywach sztucznych – poliwęglanach, żywicach epoksydowych i poliestrowych. Można go znaleźć  w wielu produktach, na przykład w pojemnikach na mleko, w warstwie plastiku wyściełającej puszki z konserwami, rurach wodociągowych, a nawet plombach dentystycznych. Bisfenol A może działać na żywe organizmy podobnie jak hormon żeński – estrogen, co prowadzi do zaburzeń hormonalnych i może sprzyjać rozwojowi męskiej niepłodności, raka prostaty i raka piersi. Może też wywierać szkodliwy wpływ na rozwijającą się tkankę mózgową. O ile dla dorosłych małe dawki tej substancji nie musza być groźne, o tyle dzieci mogą już być bardziej bezbronne (choćby z tego powodu, że ich mózg się rozwija intensywnie).

W Unii Europejskiej substancja Bisfenol A jest dopuszczona do obrotu i można jej używać nawet do produkcji akcesoriów dla niemowląt. Jednak są już kraje, które zakazały stosowania tej substancji, np. Kanada i USA.

W Polsce część butelek, woreczków do przechowywania pokarmu zawiera Bisfenol A. Są jednak firmy, które produkują akcesoria wolne od tej substancji. Butelki te są wykonane z bezpiecznego polipropylenu (którego jedynym minusem jest nieco wyższa cena). Charakterystyczny dla nich jest nieco mleczny wygląd (nie są zupełnie przezroczyste).
Na żadnej z butelek nie znajdziesz oczywiście informacji, że zawiera Bisfenol A. Możesz jednak poszukać butelki, czy pojemniczka na pokarm, który zawiera napis „NIE ZAWIERA BISFENOLU A”. Poszukaj w googlach, na forach internetowych (coraz większa grupa rodziców zwraca na to uwagę), czy zapytaj sprzedawcy.

Możesz powiedzieć, że nie jesteśmy w stanie obronić się przed wszystkimi szkodliwymi substancjami w naszym otoczeniu. Jeśli jednak jest wybór, to myślę, że warto pokusić się dla swojego dziecka o produkt, który jest w 100% bezpieczny.

Obiecane artykuły na ten temat:

„Rzeczpospolita”: Plastikowe butelki nie dla dzieci

„Dziennik”: „Toksyny w niemowlęcej butelce”

„Wirtualny Magazyn Pielęgniarki i Położnej”: „Bisfenol A – czy szkodzi ludziom?”

share