Projekt fotograficzny o porodzie

19/01/2010 at 20:00

Dominika Dzikowska, fotografka, a jednocześnie mama małego Feliksa, po porodzie wpadła na pomysł zrealizowania projektu fotograficznego o porodzie. W efekcie ma powstać cykl fotografii oraz ścieżka dźwiękowa zmontowana z wypowiedzi kobiet o ich porodach. Projekt ma na celi zwrócenie uwagi na sam poród, jako wydarzenie istotne z punktu widzenia kobiety – zwykle cała uwaga otoczenia koncentruje się na nowo narodzonym dziecku, poród  nie jest godny zbytniej uwagi. Jest traktowany jedynie jako fizjologia, albo co gorsza, jako procedura medyczna, którą trzeba przejść, by dziecko mogło się pojawić na świecie.

Założenia projektu:

Pierwsza  część – zdjęcia koszul porodowych i to takich „świeżych” po porodzie, czyli nie wypranych jeszcze, z ewentualnymi „oznakami” tego wydarzenia.
Druga część projektu – to portrety rodzących kobiet – zdjęcia samych twarzy.Istotą ma być uchwycenie   niezwykłych emocji towarzyszących tej magicznej chwili.
Trzecia część będzie polegała na nagraniu wypowiedzi kobiet na temat ich porodów, wykorzystany będzie tylko głos.

Każda z tych trzech części ma pokazać jakiś aspekt porodu, odsłaniać jedynie fragment tego wydarzenia.

Kontrowersje:

Dominika pisze na blogu: „Najwięcej kontrowersji wzbudza krew, pojawiająca się na zdjęciach. Padły porównania do fotografowania podpasek, były głosy oburzenia, że pomysł jest „chory”. Na szczęście zdarzyło się też kilka bardzo ciekawych dyskusji, które pozwoliły mi sprecyzować moje poglądy. Fizjologia nie jest tym, co interesuje mnie w pierwszej kolejności. Jedna z dziewczyn zadała mi pytanie, czy jeśli koszula będzie czysta (bo się nie ubrudzi), to czy chcę ją sfotografować. Oczywiście, że tak. Punktem wyjścia dla mnie był poród jako taki. Krew jest jego elementem, więc siłą rzeczy może się pojawić. Fizjologia jest nieusuwalną częścią tego wydarzenia. Byłoby absurdem i hipokryzją, gdybym prosiła uczestniczki o koszule już po praniu.”
.
poród
.

Zostań główną bohaterką projektu fotograficznego o porodzie.

Projekt jest trakcie realizacji. Zostały już wykonane pierwsze zdjęcia (zdjęcia zamieszczone w tym poście to właśnie przykłady) oraz zrealizowane pierwsze nagrania. Dominika jednak szuka nadal chętnych kobiet do udziału w projekcie. Ty również możesz się zdecydować na swoją w nim obecność. Jest to również okazja na zdobycie cennej pamiątki z porodu w postaci zdjęć zrobionych ręką profesjonalnego fotografa. Publikuję zaproszenie Dominiki do udziału w projekcie:

Zaproszenie

Nazywam się Dominika Dzikowska. Jestem fotografką i wykładowcą w Warszawskiej Szkole Fotografii. Poród był dla mnie tak ekstremalnym przeżyciem, że postanowiłam zrealizować projekt na ten temat. Panuje przekonanie o tym, że poród to zło konieczne, że trzeba zacisnąć zęby, przetrzymać, a potem jak najszybciej zapomnieć, jak to było. Chciałabym moim projektem otworzyć oczy kobietom i mężczyznom na fakt, że to bardziej złożone doświadczenie, że poród może być bardzo wyzwalającym, mocnym przeżyciem, które mimo bólu, daje poczucie siły i kobiecości. Z rozmów z kobietami, z dyskusji na forach internetowych widzę, że nie tylko dla mnie sprawa ta jest ważna i emocjonująca.
Pracuję nad serią portretów rodzących kobiet – samych twarzy – pokazujących ten szczególny stan i emocje, które towarzyszą rodzeniu. Szukam więc chętnych, które zdecydowałyby się na fotograficzny zapis tego wyjątkowego momentu. Oprócz zdjęć portretowych prezentowana będzie seria fotografii przedstawiających koszule porodowe oraz dźwiękowa instalacja sporządzona z porodowych opowieści kobiet.


Poszukuję kobiet z Warszawy i miejscowości w promieniu 150 km, które zgodzą się na sfotografowanie ich w czasie porodu. Seria zdjęć będzie przedstawiać portrety rodzących – zdjęcia samych twarzy. Istotą pomysłu jest uchwycenie niezwykłych emocji towarzyszących tej magicznej chwili. Powstanie dokument będący zapisem przeżyć kobiet: ich siły, ich pasji, ich nieskrępowanej ekspresji. Do potrzeb projektu wykorzystane zostaną jedynie portrety, ale oczywiście rodząca otrzyma pełny pakiet fotografii z porodu, także z nowonarodzonym dzieckiem. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Jeśli jesteś choćby wstępnie zainteresowana udziałem, napisz do mnie: dominika.dzikowska@gmail.com. Umówimy się na spotkanie i porozmawiamy o szczegółach. Zapraszam!
Więcej informacji znajdą Panie na stronie www.koszule-porodowe.blogspot.com .

.

.

share