Położnicy o porodzie w domu i o znieczuleniu zewnątrzoponowym

01/10/2008 at 01:04

Parę dni temu pisałam o artykule w „Dzienniku”, który pojawił się w związku z odbywającym się międzynarodowym sympozjum “Świadome i nowoczesne podejście do porodu”. Na sympozjum tym lekarze położnicy rozmawiali o zmianie warunków porodów w Polsce, tak aby nie odbiegały od standardów europejskich. Mówiono m.in. o tym, by zmienić w naszym kraju podejście do porodów domowych. Organizatorka konferencji położnik Preeti Agrawal powiedziała : „Nie namawiamy kobiet do tego, żeby to robiły, uważamy jedynie, że powinny mieć wybór”.

W piątek 26 września w „Dzienniku” pojawił się artykuł na ten temat. Zawiera on również wywiad z położną Ewą Janiuk, która w swojej praktyce odebrała kilkadziesiąt porodów w domu. Oto fragment wywiadu:

KLARA KLINGER: Na czym polega największy plus rodzenia w domu?
EWA JANIUK: Dzięki temu kobieta może sama o wszystkim decydować. Ma pełen komfort, który jest bardzo istotny przy porodzie. Jednak musi być dojrzała emocjonalnie i świadoma, że przyjmuje odpowiedzialność za siebie i za mające się narodzić dziecko. Ważne, żeby obecny i gotowy był także mąż. Przyznam, że najbardziej doceniają możliwość rodzenia w domu kobiety, które mają za sobą doświadczenie porodu w szpitalu.

Zachęcam do przeczytania całego artykułu: Dajcie kobietom do porodów w domu

Sobota – 27 września – następny „porodowy” artykuł „Dziennika”. Tym razem doniesienie o tym, że lekarze Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG) w najbliższych dniach mają zamiar wysłać do minister Ewy Kopacz list z apelem o to, by NFZ refundował znieczulenie zewnątrzoponowe w czasie porodu. Na znieczulenie bez pokrywania kosztów obecnie w większości szpitali szansę mają tylko kobiety, u których poród przebiega bardzo ciężko, albo takie, które przyniosą zaświadczenie od lekarza, że powinny rodzić bez bólu. „W XXI wieku każda kobieta powinna móc rodzić bez bólu” – mówi znany położnik Grzegorz Południewski.

W artykule „Dziennika” znalazł się też wywiad z wiceprezesem PTG Tomaszem Niemcem. Przytoczę jego fragment:
KLARA KLINGER: Czy znieczulenie to fanaberia?
TOMASZ NIEMIEC: Znieczulenie do porodu to największe osiągniecie medyczne w położnictwie w ciągu ostatnich 18 lat. Pogląd, że kobieta ma rodzić w bólach, jest nieludzki. Skazywanie kobiet na takie porody to barbarzyństwo.

Jeśli chciałabyś zapoznać się treścią całego artykułu kliknij tutaj: Nie musisz rodzić w bólach


share