Pokarm kobiecy cały czas dostosowuje się do potrzeb rosnącego dziecka

05/03/2009 at 17:00

Breastfeeding / Emzirme #4 by fikirbaz.

Pokarm kobiecy to substancja zmienna i żywa. Cały czas dostosowuje się do potrzeb rosnącego dziecka.

Jak będzie zmieniał się twój pokarm?

W pierwszych dobach po porodzie (4-6) twoje gruczoły piersiowe będą produkowały siarę. Będzie to żółta, gęsta ciecz, zawierająca bogactwo białek i przeciwciał. Największe stężenie tych przeciwciał będzie w pierwszej i drugiej dobie po porodzie, dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze karmienie. Ilość siary nie będzie duża – twoje dziecko wypije raptem 50-100 ml/dobę.

W kolejnych dniach nastąpi zmiana w składzie pokarmu – w piersiach pojawi się tzw. mleko przejściowe (pomiędzy 7 a 14 dobą)  Obniży się poziom przeciwciał i białka, ale za to wzrośnie ilość laktozy, tłuszczów i witamin rozpuszczalnych w wodzie. Twoje mleko stanie się bardziej kaloryczne.

Od trzeciego tygodnia po porodzie twoje dziecko będzie otrzymywać tzw. mleko dojrzałe. Będzie ono niebieskawe, wodniste i bardziej klarowne. Zwiększy się znacznie jego objętość, kaloryczność, zawartość laktozy, obniży się z kolei poziom białka.

Produkowany przez ciebie pokarm będzie się zmieniał również podczas jednego karmienia.

Kiedy podasz dziecku pierś to zawsze na początku otrzyma ono mleko wodniste i bardziej słodkie, ale za to mniej tłuste (tzw. mleko I fazy) Po kilku minutach ssania będzie wypijało mleko z dużą ilością tłuszczu i białka. Dlatego jeśli będzie ono zbyt krótko przy piersi, zaspokoi jedynie pragnienie, ale nie zaspokoi głodu.

Mleko, które będzie wypijało twoje dziecko będzie również zmieniało się w ciągu doby.

W ciągu dnia w pokarmie będzie więcej laktozy i białka. W nocy otrzyma w mleku aż trzy razy więcej tłuszczu. Karmienie w nocy będzie dla ciebie mniej uciążliwe, jeśli będziesz mieć świadomość, że dzięki tym tłuszczom rozwija się mózg dziecka i gromadzi się energia na następny dzień.

Jeśli karmiąc piersią złapiesz infekcję, zaczniesz produkować w mleku zwiększoną liczbę ciał odpornościowych, które będą ochroną dla twojego dziecka.

Skład pokarmu może zmieniać się pod wpływem twojej diety, ale tylko w niewielkim stopniu. Zmiany te będą dotyczyły zawartości witamin z grupy B, witaminy C oraz rodzaju tłuszczów. Proporcje tłuszczów zawierających kwasy nasycone do tłuszczów zawierających kwasy nienasycone są będą zależały od zawartości ich w spożywanych przez ciebie pokarmach.

Każda mama produkuje odpowiednie dla swojego dziecka mleko. Nie ma mleka za chudego, zbyt wodnistego. Mleko będzie zawsze takie, jakiego będzie potrzebowało twoje dziecko!

źródło zdjęcia
share