Plan porodu

21/06/2008 at 11:46

Plan

Niedawno natknęłam się na jednym z forów dotyczących ciąży i porodu, na pytanie, jak od strony formalnej przygotować się do porodu. Pytającej chodziło o informacje, jakie dokumenty z okresu ciąży powinna zgromadzić, by mieć ewentualne dowody w procesie, jaki wytoczyłaby personelowi medycznemu, gdyby w czasie porodu doszło do jakiś zaniedbań. Wyniki USG nagrane na DVD i podpisane przez lekarza ? Wyniki KTG ? Co jeszcze ? Kobieta ta stwierdziła, że choć początkowo, nie chciała nikogo bliskiego przy porodzie, to jednak chyba zdecyduje się na męża lub mamę, aby był ktoś, kto będzie nagrywał poród „od strony technicznej” ( też jako ewentualny dowód !! ).

Nie polemizowałam z nią na tym forum, gdyż nie chcę krytykować kobiety w ciąży, która i tak ma dość stresów w związku z postawą, którą reprezentuje. Nie sądzę, by moje uwagi zmieniły jej sposób myślenia. Dla mnie jej wypowiedź brzmi jak samospełniająca się przepowiednia. Niejednokrotnie w różnych sytuacjach, zauważyłam, że osoby, które mają tak skrajnie roszczeniowe i negatywne podejście do życia, rzeczywiście stają się „ofiarami” tych sytuacji.

W zamian za gromadzenie tych „dowodów” proponuję wszystkim oczekującym na narodziny dziecka napisanie popularnego już w wielu krajach PLANU PORODU.

Plan porodu to zapis Twoich życzeń i preferencji dotyczących porodu. Ustalenia planu pozwolą pozwalają kobiecie w pewnym zakresie decydować o przebiegu porodu, daje jej możliwość wyboru między opcjami, unikając konieczności podejmowania decyzji między jednym skurczem a drugim. Plan taki, sporządzony w formie otwartego listu, dołączony do karty ciąży, powinien być naturalnie skonsultowany wcześniej z lekarzem prowadzącym ciążę. Oczywiście wiadomo, że nie da się przewidzieć przebiegu żadnego porodu i trzeba się liczyć z tym, że w razie nieprzewidzianych okoliczności w czasie porodu może się okazać, że wcześniej przygotowany plan jest niewystarczający z punktu widzenia bezpieczeństwa matki i dziecka i trzeba wprowadzić jakieś zmiany. Myślę jednak, że zaletą sporządzenia planu porodu jest to, że można go potraktować jako pozytywną wizję. Taka wizja może działać jako samospełniająca się przepowiednia. Dlaczego masz zakładać, że wszystko pójdzie źle, nie lepiej założyć, że wszystko pójdzie dobrze?

Edycja dnia 27/07/2011
Plan porodu wraz z wprowadzeniem w Polsce nowych standardów opieki okołoporodowej w w kwietniu 2011, dokumentem usankcjonowanym prawnie. Poczytaj więcej na ten temat:
 

share