Pionowa pozycja skraca czas porodu

22/04/2009 at 15:59

Oczywistym jest, że gdy kobieta leży na wznak w czasie porodu, obywa się on niezgodnie z prawami grawitacji – niejako „pod górkę”. Ułożenie na plecach sprzyja też wystąpieniu zaburzeń hemodynamicznych, spowodowanych uciskiem ciężarnej macicy na żyłę główną dolną i aortę brzuszną, co z kolei może powodować zmniejszenie  przepływu maciczno-łożyskowego (mniejsze dotlenienie dziecka). Powoduje, że występujące czasem w czasie porodu bóle kręgosłupa, śa jeszcze bardziej dokuczliwe. W drugim okresie porodu utrudnia parcie i zwiększa ryzyko konieczności nacięcia krocza.

Jedynym argumentem przemawiającym za pozycją na plecach jest to, że niewątpliwie daje ona lepszy dostęp do krocza oraz umożliwia stałe monitorowanie płodu. Argument ten jest oczywiście ważny dla lekarza i położnej oraz dla bezpieczeństwa rodzącej i jej dziecka, ale z kolei powoduje, że czas porodu wydłuża się. Ideałem jest zapewnienie najkorzystniejszych warunków dla samego aktu porodu (m. in. pozycji pionowej), zachowując przy tym wszelkie kryteria bezpieczeństwa i nowoczesnego nadzoru. Najczęściej, przy odrobinie dobrych chęci oraz oczywiście odpowiednich umiejętnościach personelu, jest to możliwe.

.

by wickenden

A oto (artykuł z serwisu PAP) kolejny naukowy dowód na to, że…

Pionowa pozycja skraca czas porodu

Kiedy rodząca kobieta leży, czas porodu może się wydłużyć – informują naukowcy australijscy. Ich artykuł zamieszcza internetowy serwis „Database of Systematic Reviews”.

Zdaniem badaczy pierwsza faza porodu może się znacznie skrócić, kiedy kobieta, zamiast leżeć na plecach, klęczy, stoi, chodzi w kółko lub siedzi z wyprostowanymi plecami.

Naukowcy porównali przypadki 3706 kobiet opracowane w 21 wcześniejszych badaniach, prowadzonych w krajach rozwiniętych, począwszy od lat 60. Jak informują badacze, pierwsza faza porodu u kobiet, które przyjmowały pionową pozycje, skracała się średnio o około godzinę.

„W większości krajów rozwijających się, podczas wczesnych faz porodu, kobiety stoją lub chodzą w kółko, zgodnie z tym, co same chcą robić – mówi Lawrence z Institute of Women’s and Children’s Health w Queensland w Australii. – Nasze przeglądowe badania pokazują, że jest pewna korzyść, przy zerowym ryzyku, kiedy kobieta przyjmuje postawę pionową i rusza się”.

„Opierając się na tych wynikach, zachęcamy kobiety do stosowania takich pozycji, jakie uważają za najbardziej wygodne. Przede wszystkim jednak doradzalibyśmy unikania leżenia płasko” – dodaje Lawrence.

Jak podkreślają naukowcy, ciągle za mało wiemy, jak pozycja porodowa związana jest z poziomem bólu. Trzeba tę wiedzę pilnie uzupełnić. KRX

PAP – Nauka w Polsce

share