Pęknięcie pęcherza płodowego

10/04/2010 at 15:16

… albo inaczej – odejście wód płodowych.

Jak pisałam w jednym z wcześniejszych postów pęcherz płodowy otacza dziecko wewnątrz macicy. Wypełniony wodami płodowymi stanowi ochronę i amortyzację dla rozwijającego się malucha. Jednak aby mógł odbyć się poród, pęcherz płodowy musi pęknąć. Najlepiej jeśli pęka samoistnie i to w drugim okresie porodu. Czasem pęcherz przebija się pęcherz płodowy, jeśli nie pęknie samoistnie w czasie porodu, lecz powinno odbywać się to tylko ze ściśle określonych wskazań medycznych.

Dość często zdarza się pęknięcie pęcherza płodowego przed rozpoczęciem czynności skurczowej macicy. Nazywa się to niewczesnym pęknięciem pęcherza płodowego. Jeśli wtedy najpóźniej po 12 godzinach rozpoczną się regularne skurcze, wody są przejrzyste, bez zielonego zabarwienia można to również uznać za normę.

Istnieje jednak w takiej sytuacji ryzyko zakażenia wewnątrzmacicznego, do którego dochodzi poprzez pochwę i szyjkę macicy. Dla zapobiegnięcia tej patologii powinno się więc podawać antybiotyk, a w ciągu 8-10 godzin od pęknięcia pęcherza wskazane jest zaindukowanie porodu poprzez podanie kroplówki z oksytocyną.

fot. by Daquella manera www.flickr.com

Odejście wód płodowych jest przez kobiety różnie odczuwane, ponieważ mogą one odchodzić z różnym nasileniem i częstotliwością. Zdarza się, że wody chlustają, nagle wypływa ich bardzo duża ilość („istny potop”), ale może być ich znacznie mniej, a czasami kobieta tylko czuje, że jej bielizna robi się często wilgotna. Bez względu na to w jaki sposób wody odchodzą bardzo ważny jest ich kolor – prawidłowa zawartość pęcherza płodowego ma kolor przejrzysty, bezbarwny, białawy lub słomkowy. Zielone zabarwienie wód płodowych jest zawsze sygnałem ostrzegawczym – oznacza, że nastąpiło niedotlenienie dziecka i może się to powtarzać. Oczywiście wtedy należy jechać jak najszybciej do szpitala, nawet jeśli nie ma skurczy.

Pęknięcie pęcherza płodowego jest niebezpieczne w sytuacji, gdy część przodująca (niezależnie czy są to pośladki czy główka dziecka) ułożona jest wysoko nad wchodem miednicy, jednocześnie występuje już duże rozwarcie szyjki macicy lub bardzo intensywna czynność skurczowa, która może nam sugerować taką możliwość. Wysokie ułożenie części przodującej nad wchodem miednicy lekarz w badaniu określić może: „wysoko balotuje nad wchodem”. Wtedy to ani główka ani pośladki i nie uszczelniają tej powstałej „dziury” w pęcherzu płodowym, może za to dostać się tam pępowina. Obawiamy się wtedy wypadnięcia pępowiny lub jej przyciśnięcia. W praktyce na szczęście, nie jest to ani tak często spotykane, ani aż zbyt wiele nie ma takich możliwości by taka sytuacja zaistniała. Najczęściej bowiem już pod koniec ciąży część przodująca zaczyna przypierać się do wchodu, szczelnie wypełniając całą przestrzeń.

W rzeczywistości jest tak, jeżeli nie ma czynności skurczowej, nie rozwiera się znacząco szyjka macicy więc pępowina nie ma możliwości wypadnięcia. Gdy z kolei rozpoczynają się skurcze najczęściej jeszcze przed odpływem wód, kobieta trafia na salę porodową. Największe ryzyko jest przy położeniu poprzecznym, ponieważ w tej pozycji nie ma możliwości uszczelnienia ujścia macicy przez główkę czy pośladki i wtedy właśnie najłatwiej może dojść do wypadnięcia pępowiny. Oczywiście znów wystąpi to w warunkach, gdy rozwarte ujście szyjki macicy lub bardzo intensywna czynność.

Niekiedy dochodzi do rzekomego pęknięcia pęcherza płodowego. Odpływa wtedy max. 1-2 łyżki stołowe płynu owodniowego. Do takiej sytuacji dochodzi wtedy, gdy do pęknięcia dochodzi wysoko nad ujściem wewnętrznym szyjki macicy. Jeśli po 3-6 godzinach kobieta nie zauważa już sączenia się płynu, oznacza to, że miejsce pęknięcia zostało uciśnięte przez dziecko lub miejsce to zabliźniło się i doszło do regeneracji utraconej ilości płynu owodniowego. Oczywiście jest najistotniejsze w przypadku, gdy pozostaje jeszcze sporo czasu do terminu porodu. Czyli po takim incydencie, gdy sączyły wody płodowe, kobieta podczas badania może usłyszeć, że pęcherz jest badalny.

Sączenie płynu owodniowego jest sygnałem, że należy pojechać do szpitala. Nie jest to jednak powód do paniki. Jeśli nie jesteś w stanie udać się tam własnym samochodem, możesz wezwać karetkę.

Z czym różnicować sączenie płynu owodniowego?

Czasami, szczególnie pod koniec ciąży, dochodzi do bezwiednego popuszczenia moczu. Mocz i wody płodowe można różnicować po zapachu. Mała ilość moczu na bieliźnie wcale nie musi być żółta. Jeżeli płyn odpływa w pozycji leżącej może to sugerować, że są to wody płodowe a nie mocz. Dla pewności zawsze można wykonać specjalny test z apteki albo użyć papierka lakmusowego (można kupić w sklepach z wyposażeniem laboratoryjnym, albo w internecie, ale trzeba tego dokonać wcześniej rzecz jasna). – pod w pływem pH wód testy zmienią kolor na niebieski. Pod koniec ciąży zwiększa się również ilość wydzieliny z pochwy. Jeśli nie masz pewności czy to wydzielina czy to wody, również użyj wymienionych testów.

Jeśli nie masz pewności zawsze warto zasięgnąć rady lekarza.

„W czepku urodzony”

Zdarza się, że błony płodowe po narodzeniu dziecka zostają na jego główce. Dawniej uważano to za dobry znak – wróżyło to dużo szczęścia w

share