Pęcherz płodowy – Anatomii ciąży cz.1

27/03/2010 at 04:26

Pęcherz płodowy otacza dziecko wewnątrz macicy. Składa się z trzech cienkich, ale bardzo wytrzymałych błon płodowych, luźno ze sobą połączonych. Są to: owodnia, omocznia i  kosmówka.

Owodnia tworzy szczelny worek wypełniony płynem. Płyn ten nazywa się owodniowym lub inaczej wodami płodowymi. Tworzy środowisko dla rozwijającego się dziecka: umożliwia poruszanie się w brzuchu mamy, chroni przed urazami, przed silnymi bodźcami docierającymi z ze świata zewnętrznego (np. głośnymi dźwiękami), jak również przed wahaniami temperatury oraz przed drobnoustrojami znajdującymi się w pochwie.

Omocznia magazynuje szkodliwe produkty przemiany metabolicznej.

Kosmówka to błona przylegająca bezpośrednio do ściany macicy. Jest o wiele grubsza i mocniejsza od owodni. Stanowi umocowanie i jest odporna na mocne kopnięcia dziecka. Bierze udział w tworzeniu łożyska. Kosmówkę można wyczuć podczas badania wewnętrznego przez pochwę.

.

.
.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

fot. www.flickr.com by ZacharyTirrell’s photostream

.

W czasie porodu pęcherz powinien pęknąć. Najlepszym momentem na pękniecie pęcherza płodowego jest II okres porodu. Jednak poród może również rozpocząć się od pęknięcia pęcherza – to nie jest patologia. Jednak wtedy czynność skurczowa macicy powinna rozpocząć się najpóźniej po 12 godzinach, a odchodzące wody powinny być przejrzyste. Więcej na temat pęknięcia pęcherza płodowego napiszę w osobnym poście.

share