Ośmioraczki w Kalifornii

28/01/2009 at 01:43

Wczoraj świat obiegła wiadomość o szczęśliwych narodzinach ośmioraczków. Konieczne było cesarskie cięcie, ale według lekarza ważące od 820 gram do 1,47 kg dzieci były pełne energii po urodzeniu. Zamieszczam dziś artykuł, który opublikowała PAP w Serwisie Nauka w Polsce:

Ośmioraczki – sześciu chłopców i dwie dziewczynki – urodziły się w poniedziałek w południowej Kalifornii, stanie na zachodnim wybrzeżu USA – poinformowała amerykańska służba zdrowia.

Według agencji AP jest to drugi na świecie przypadek zdrowego porodu żywych ośmioraczków.

Lekarka asystująca przy porodzie, dr Karen Maples zapewniła, że kondycja noworodków jest stabilna i mają się całkiem dobrze.

Szpital w Bellflower nie udzielił jednak żadnych informacji na temat matki ośmioraczków.

Poród przez cesarskie cięcie trwał zaledwie pięć minut, ale odbierało go 18 lekarzy. „Była to praca zespołowa” – powiedział lokalnej stacji telewizyjnej inny lekarz.

Dr Maples odmówiła bezpośrednich deklaracji na temat tego, czy wszystkie dzieci mają szanse przeżyć; podkreśliła, że „najbliższe 72 godziny będą decydujące”.

W 1998 roku w Houston w Teksasie, na południu Stanów Zjednoczonych, urodziły się po raz pierwszy żywe ośmioraczki, ale w tydzień później jeden z noworodków zmarł. Pozostała siódemka wyrosła na zdrowe i silne dzieci. FIT

PAP – Nauka w Polsce

Zobacz też video:

share