O karmieniu piersią dla serwisu netbird.pl

31/03/2010 at 22:49

Dziennikarka Karolina Banduła z serwisu netbird.pl zwróciła się niedawno do mnie z prośbą o udzielenie wywiadu na temat karmienia piersią. Wywiad ukazał się zeszłym tygodniu. Rozmawiałyśmy m. in. o tym, jak się przygotować do karmienia piersią, o tym, czym zajmuje się konsultantka laktacyjna, ale również o tym, dlaczego współczesne kobiety dobrowolnie rezygnują z karmienia naturalnego, jakie są przeciwwskazania do karmienia piersią.

.

.

fot. www.flickr.com by anna carol

Fragment wywiadu:

aktualizacja: serwis niestety nie istnieje od 21.06. 2010 – pod wspomnianym adresem jest teraz sklep internetowy – zamieszczam więc cały wywiad

K.B.: Poza prowadzeniem szkoły rodzenia bierze Pani także udział w specjalistycznych konferencjach na temat karmienia piersią. Proszę powiedzieć, dlaczego tak ważne jest, by małe dziecko było karmione w ten właśnie sposób? Jakie są korzyści dla matki, a jakie dla dziecka?

I.L.: Karmione mlekiem mamy dziecko otrzyma pokarm idealnie dostosowany składem do jego aktualnych potrzeb i możliwości trawiennych. Kobiece mleko cały czas zmienia się: zarówno w ciągu kolejnych tygodni, ale także w ciągu doby, a nawet w ciągu jednego karmienia, cały czas nadążając za tym, czego najbardziej potrzebuje niemowlę. To również żywa szczepionka dostarczająca na bieżąco przeciwciał przeciw drobnoustrojom, z którymi zetknie się mama. Ponieważ dziecko przebywa w tym samym  środowisku, już po kilku godzinach otrzymuje z mlekiem gotowe do walki z bakteriami czy wirusami przeciwciała.

Oczywiście również mama odnosi korzyści, gdy karmi piersią. Laktacja ma wpływ wpływ także na jej zdrowie: zmniejsza ryzyko krwotoku po porodzie, ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, łatwiej zgubić nagromadzone w czasie ciąży dodatkowe kilogramy. Poza tym jeśli kobieta opanuje sztukę karmienia piersią, doceni na pewno wygodę – mleko jest zawsze dostępne „pod ręką”, podgrzane, jałowe i świeże.

K.B.: Dlaczego kobiety często dobrowolnie rezygnują z karmienia piersią?

 

I.L.: Zdarza się, że kobieta nie akceptuje całej fizjologii karmienia, odczuwa to jako coś prymitywnego. Może nie akceptować też wzajemnego uzależnienia siebie i dziecka. Chce mieć możliwość wyjścia z domu i pozostawienia malucha pod opieką innej osoby bez konieczności odciągania mleka. Niektóre z kolei kobiety niepokoi to, że pokarmu z piersi nie można odmierzyć, nie daje im to spokoju, że nie wiedzą, ile ich dziecko zjada. Wybierają wtedy mieszankę, którą można podać w określonej ilości. Bywa, że młoda mama nie wytrzymuje ciągłego wstawania w nocy, a kiedy dziecko jest karmione butelką, może wyręczyć ją partner.

Niestety w praktyce zwykle bywa tak, że kobiety rezygnują z karmienia wtedy, gdy napotykają szereg problemów, z którymi samodzielnie nie mogą sobie poradzić. Położna, czy lekarz w przychodni nie zawsze są profesjonalnie przygotowani do tego, by pomóc w rozwiązaniu problemów laktacyjnych. Konsultantka czy poradnia laktacyjna często bywa niedostępna w najbliższej okolicy. Młoda mama jest zdana wtedy na „dobre rady” mamy czy sąsiadki, które to zwykle nie mają żadnych doświadczeń w karmieniu piersią, bo gdy one rodziły dzieci, królowały mieszanki. Zmęczona i zniechęcona kobieta kończy karmienie piersią, najczęściej w poczuciu winy, bo z drugiej strony jest bardzo dużo presja, by karmić naturalnie.

K.B.: Jakie są przeciwwskazania do karmienia w sposób naturalny?

 

I.L.: W sumie takich bezwzględnych przeciwwskazań do karmienia piersią jest niewiele i dotyczą one niewielu kobiet. Należą do nich np. zakażenie HIV, przyjmowanie narkotyków przez matkę, przyjmowanie bardzo toksycznych leków (takich jak przy leczeniu nowotworów). W niektórych z kolei sytuacjach można karmić tylko pod warunkiem postępowania w szczególny sposób: np. w przypadku gdy dziecko urodzi się z galaktozemią fenyloketonurią (wrodzoną wadą metaboliczną) można karmić ale tylko w sposób mieszany, czyli część karmień trzeba zastąpić mieszanką, w przypadku czynnej gruźlicy u kobiety, można karmić odciąganym pokarmem, izolując dziecko od mamy, a po jej wyleczeniu można kontynuować karmienie z piersi.

Obserwując współczesne mamy można zauważyć, że chcą mieć prawo wyboru sposobu karmienia piersią i chciałyby, by ich wybór uszanowano. Uważam, że jeśli kobieta odczuwa niechęć do karmienia piersią, to można również to uznać jako  do karmienia mieszanką. W końcu mama będzie miała jeszcze wiele okazji, by dać dziecku z siebie wszystko i pokazać mu jak wspaniałą jest mamą.

 

K.B.: Kiedy już matka zdecyduje się na karmienia piersią, jak powinna się do tego przygotować?

 

I.L.: Przygotowanie do karmienia piersią nie wymaga jakiś szczególnych zabiegów. Aby zapewnić sobie powodzenie w karmieniu warto wcześniej natomiast jak najwięcej wiedzieć  na ten temat. Można w ten sposób zapobiec popełnianiu błędów już  na samym początku, kiedy jest najtrudniej. W sumie młoda mama od razu po porodzie powinna otrzymać profesjonalne wsparcie personelu medycznego, jednak nie zawsze się tak dzieje. Dlatego powinna przede wszystkim dowiedzieć się jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi, jakie są cechy prawidłowego ssania, jakie pozycje można wybierać w zależności od różnych sytuacji (np. po cięciu cesarskim).

 

K.B.: Czym zajmuje się konsultantka laktacyjna?

 

I.L.: Konsultantka laktacyjna może wspierać mamę karmiącą, jeśli pojawią się jakieś problemy z laktacją. Jej zadaniem jest ocenić czy karmienie piersią przebiega prawidłowo, znaleźć ewentualne przyczyny problemów i wskazać sposoby ich rozwiązania czy zastosować leczenie. Jest to osoba profesjonalnie do tego przygotowana, która przeszła odpowiednie szkolenie, odbyła praktyki oraz zdała egzamin. W Polsce możemy się spotkać z Międzynarodową Dyplomowaną  Konsultantką Laktacyjną – taka osoba zdawała egzamin jednakowy na całym świecie oraz z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym – jest to tytuł przyznawany w Polsce, po złożeniu odpowiedniego egzaminu. Dlatego każda karmiąca mama, która znajdzie się w jakiejś trudnej sytuacji laktacyjnej, powinna pierwsze kroki, w miarę możliwości (a raczej dostępności, bo konsultantek jest stosunkowo mało w kraju), skierować właśnie do takiej osoby.

Całość można przeczytać tutaj

share