Najbardziej popularne w 2011. O czym najchętniej czytaliście na blogu przedPORODEM?

31/12/2011 at 19:30

Wszyscy wokół robią jakieś podsumowania. Cóż – i ja uległam tej presji. Odszukałam w statystykach bloga najbardziej popularne posty. Myślę, że warto ja raz na jakiś czas „odkopać” stare teksty i przy okazji jeszcze raz polecić (skoro tak chętnie są czytane) 🙂

♕ Złota 10 bloga:

1. Zmiany w piersiach w czasie ciąży – od momentu pojawienia się na blogu absolutny hit, niemal dwukrotnie wyprzedza inne posty jeśli chodzi o ilość wejść. Widać, że przyszłe mamy dużą wagę przywiązują do tego, co dzieje się z ich biustem w czasie ciąży. I bardzo dobrze, bo to okres szczególnie trudny dla piersi kobiety, znaczenie większego może dokonać spustoszenia niż okres laktacji (wbrew temu, co zwykle się sądzi).

2. Czy mogłam zajść w ciążę? – jeden z pierwszych wpisów na blogu. Poruszyłam w nim temat częstego dylematu: w którym momencie cyklu można zajść w ciążę, czy w czasie miesiączki można zajść w ciążę. Okazało się wkrótce, że to bardzo poszukiwana informacja. Co więcej – przy tej okazji otrzymywałam w komentarzach nawet po kilka zapytań dziennie: czy mogłam zajść w ciążę. Odpowiadałam tylko na niektóre z nich, przede wszystkim na te, które pisały osoby, którym zależało na poczęciu dziecka (bo przecież o tym traktuje mój blog). Po pewnym czasie zamknęłam jednak możliwość zadawania pytań pod tym postem, bo niekomfortowo się czułam nie odpowiadając na pytania (nieraz to były długie elaboraty, zawierające naprawdę intymne wyznania). Niemniej jednak post wraz z istniejącymi pod nim komentarzami, do dziś jest chętnie czytany.

3. Dlaczego w ciąży warto spać na lewym boku? – najczęściej panie wpisują w wyszukiwarkę hasło: jak spać w ciąży? i w ten sposób trafiają na ten post. Nie ma się co dziwić, bo przecież wiadomo, jak trudno znaleźć właściwą pozycję do spania z dużym brzuszkiem 🙂

4. Badanie KTG – to badanie charakterystyczne tylko dla ciąży. Przyszłe mamy zwykle nie wiedzą dokładnie o co w nim chodzi, a lekarz nie zawsze dokładnie wyjaśni. W dodatku padają jakieś tajemnicze terminy (akceleracje czy deceleracje). Stąd poszukiwania.

5. Skurcze macicy w czasie ciąży – z czym możesz się liczyć? – każda kobieta w ciąży odczuwa skurcze w czasie jej trwania. To najczęściej fizjologia. Tylko gdzie jest granica między fizjologią a patologią? To niepokoi…

6. Alkohol a początek ciążywiadomo już, że alkohol nie powinien być w ogóle spożywany w ciąży. Nie podlega to dyskusji. Wiele jednak kobiet zanim dowiedzą się, że rozwija się w nich nowe życie, miały okazję wypić kilka drinków. Martwią się tym później przez całą ciążę. Czy słusznie?

7. Rozstępy w ciąży – jak im zapobiec? wprawdzie post ten jest na 7. miejscu listy pod względem popularności, ale za to jest na 1. pozycji, jeśli chodzi o czas jego czytania. Wiadomo – rozstępy to postrach wszystkich przyszłych mam. Jest jeszcze na blogu drugi post o rozstępach w ciąży, w dodatku napisany przez profesjonalną kosmetyczkę, ale google najwidoczniej upodobały sobie ten napisany przeze mnie.

8. Herbata imbirowa – na zdrowie – w poście tym poleciłam herbatę imbirową na niektóre dolegliwości ciążowe i podałam różne sposoby jej parzenia. Artykułem jednak interesują się nie tylko osoby będące w ciąży, ale poszukujące informacji o tym napoju.

9. Masaż krocza przyszłe mamy bardzo obawiają się konieczności nacięcia krocza w czasie porodu. Dlatego starają się je przygotować jeszcze przed porodem uelastyczniając tkanki poprzez regularny masaż.

10. Blogerki to nie post, ale zakładka na blogu. Bardzo się cieszę, że stworzony przeze mnie na blogu Katalog Blogów Ciążowych cieszy się taką popularnością 🙂

♕ Złota 10 postów opublikowanych w 2011r.

1. Nowe standardy opieki okołoporodowej – cz.1 – Szkoły rodzenia za darmo? – w kwietniu 2011 weszły w życie nowe przepisy dokładnie określające jak powinna wyglądać opieka nad kobietą w ciąży, w czasie porodu i połogu. Wprowadzono też nieco zmian, które mają działać na korzyść mamy i noworodka. Niestety jak dotąd nie wszędzie jeszcze standardy są zachowane.

2. Jak pielęgnować pępek noworodka? – nowe wytyczne wytyczne te wprowadzono już w roku 2010, ale niestety nie wszyscy o nich chyba wiedzą. Spotkałam się z tym, że położna środowiskowa nadal zaleca spirytus do odkażania pępka. Na szczęście mamy są bardziej nieraz wyedukowane.

3. Odciąganie pokarmu z piersi trochę porad związanych z odciąganiem mleka z piersi. Myślę, że przydadzą się mamom szczególnie w okresie karnawału, kiedy będą chciały gdzieś zabalować i zostawić dziecko pod czyjąś opieką 😉

4. Artykuł PAP na temat żelu położniczego wprowadzony w tym roku na polski rynek przez firmę Glaxo SmithKline nowy preparat do zastosowania w czasie porodu. Ma ułatwiać poród. Jakie są efekty jego działania w ocenie rodzących? Niewiele jeszcze można powiedzieć, bo jeszcze zbyt mało pań decyduje się na jego użycie, głównie ze względu na wysoką cenę.

5. Becikowe –kolejna aktualizacja zasad przyznawania – od 2012 roku wchodzą znów kolejne zmiany w zasadach przyznawania tej zapomogi. Zasady te jednak dotyczą również tych mam, które w 2011 były w ciąży, dlatego informacja ta była poszukiwana.

6. Nowe standardy opieki okołoporodowej – cz.4 – „osoba bliska”przy porodzie – kolejny post dotyczący zmian w standardach.

7. Nowe standardy opieki okołoporodowej – cz.3 – Porodowy savoir-vivre – i jeszcze jeden artykuł na temat nowych przepisów dotyczących porodu.

8. Kiedy przeciąć pępowinę? – ten post pomimo, że jest na 8. pozycji jest absolutnym przebojem, ponieważ osiągnął ją w ciągu miesiąca od opublikowania tekstu. Na FB został polecony ok. 100 razy. Nie spodziewałam się, że artykuł wzbudzi takie zainteresowanie.

9. Nowe standardy opieki okołoporodowej – cz.2 – Pierwszy kontakt „skóra do skóry” – znów post o nowych standardach. Oby wszystkie mamy, które sobie tego życzą miały możliwość niezakłóconego bliskiego kontaktu z nowo narodzonym dzieckiem.

10. Dlaczego niektóre kobiety boją się rodzić w pozycji wertykalnej? Najczęściej dlatego, że są zmuszane do pozycji leżącej przez personel szpitalny, ale także dlatego, że same nie wyobrażają sobie tego, że poród może odbyć się w innej pozycji niż leżąca.

share