Kto zdenerwował karmiące mamy?

15/06/2011 at 00:01

No i stało się. Będziemy mieli pierwszy laktacyjny flasmob w Polsce. Karmiące mamy (i zwolennicy karmienia piersią) zgromadzą się dziś 15 czerwca o godz.15.00 w warszawskim metrze, by „zbiorowo” nakarmić dzieci w tzw. miejscu publicznym. Strona wydarzenia na Facebooku

Zawrzało wśród karmiących mam po tym, jak galeria Pociąg do Sztuki, która mieści się właśnie w metrze w Warszawie, odmówiła zorganizowania wystawy fotografii promującej karmienie piersią. Fundacja Mleko Mamy niedawno zorganizowała konkurs na najpiękniejsze zdjęcie ukazujące karmienie piersią, nagrodzono trzy z nich, wiele wyróżniono. Fundacja ustaliła wcześniej z galerią, że w miejscu tym będzie możliwe wystawienie nagrodzonych fotografii. Kiedy jednak organizatorzy wystaw w Pociągu do Sztuki otrzymali zdjęcia do akceptacji, odmówili ich pokazania w galerii. Argumentowali: „Pewnych rzeczy nie możemy pokazać (…). Z tej przestrzeni korzystają przedstawiciele różnych grup kulturowych czy religijnych, a naszym zadaniem nie jest ich szokować, lecz umilać im życie, czasem edukować, ale nigdy naszym celem nie może być prowokowanie czy obrażanie (…). Dlatego po obejrzeniu zdjęć większość wypowiedziała się niestety za rezygnacją z prezentacji tej wystawy”.

.

.

Na facebooku oraz na blogach i forach rozgorzała gorąca dyskusja na temat karmienia piersią w miejscach publicznych. Czy karmienie piersią jest sprawą na tyle intymną, że trzeba robić to tylko w domu czy skrywając się w ustronne miejsce, gdzie nikt nas nie widzi? Czy karmienie piersią, to odrażający widok i czy w  może urazić czyjeś uczucia religijne? Okazuje się, że dla części społeczeństwa w Polsce nie jest do przyjęcia, że mama karmi dziecko w miejscu publicznym. Dla mnie jest to ogromne zaskoczenie i jak pisałam już w jednym z wcześniejszych postów Karmienie piersią – piękno czy obrzydliwość? – motyw karmienia piersią w sztuce, nie miałam pojęcia, że mogę kogoś urazić czy zgorszyć, kiedy karmiłam starsze córki piersią (nieraz w przestrzeni publicznej). Dopiero karmiąc trzecią córkę, w dobie internetu, dowiedziałam się, jak skrajne mogą być postawy ludzi wobec takiego widoku.

Przykłady:

„obleśne są te zdjęcia. Obrzydza mnie widok laski która powiedzmy w restauracji wyciąga piersi i karmi dziecko. Sama jestem kobietą i nie rozumiem jak można narażać innych na nieprzyjemny bądź co bądź dla niektórych widok. Zdjęcia mnie nie szokują ale obrzydzają.”

„Głodne płaczące dziecko można nakarmić innym pokarmem. Karmienie piersią nie jest jedynym jego źródłem. Są pełnowartościowe, które na czas spaceru mogą zastąpić mleko matki. To laktacyjny terror i hormony sprawiają ,że normalne i kulturalne kobiety głupieją. Mnie tak samo obrzydza sikanie publiczne facetów jak karmienie piersią. To i to jest publicznie nie do przyjęcia. I są na to paragrafy. Jak parę takich „ekologicznych” mamusiek dostanie mandat, choćby 50 zł, to reszta się uspokoi.”

Druga strona:

„Niezwykłe! Co to jest za niezwykły kraj! Obecnie mieszkam na północy Europy i nie wyobrażam sobie tutaj podobnego problemu. Mimo, że kraj posiada (jak na polskie warunki) bardzo zróżnicowane kulturowo społeczeństwo. Nikt nie zawahałby się zrobić takiej wystawy. A u nas katolików obraża pierś matki? No nie mogę. Co za paranoja! Sugeruję aresztować jeszcze dzisiaj wszystkie maluchy, które domagają się nad Wisłą karmienia piersią! To one są w dużym stopniu winne tej sytuacji!”

„gołe dupy w telewizji nie przeszkadzają, bilbordy z roznegliżowana laską też nie, porno gazety obok świętych obrazków na dworcu zachodnim są ok ale fotografia przedstawiająca karmienie dziecka jest obraźliwa i szokująca ??? Ja pierdziele ! Idę się napić melisy bo już dawno nic mnie tak nie wkurzyło !!!”

Strona na Facebooku Karmienie piersią nie jest obsceniczne! Tak dla wystawy w Metrze

Polecam wpisy na blogach, których autorki wypowiedziały się na temat zaistniałej sytuacji:

sylwiachutnik.blog.iwoman.pl „karmiące cyce na ulice”

strasznasztuka.blox.pl „Piersi ocenzurowane”

kuraaktualniedomowa.blox.pl  „Obsceniczne gorszycielki czyli „pociąg do mleka”* w warszawskim metrze”

niecodziennosc.blox.pl „Karmienie piersią szokujące i obraźliwe?”

czary.pl „Karmienie w zaćmienie

doulawarszawa.wordpress.com „wywalić cyca”

Edycja:

baby-under-construction.blogspot.com „Laktacyjnie terroryzowana”

chabazie.blogspot.com „Pumpernikiel zatkaj uszy”

chabazie.blogspot.com „Uwaga wściekła wiewi00ra karmiąca”

adayafterday.blogspot.com „Cyc cycowi nie? równy”

share