Komórki macierzyste w mleku kobiecym

22/06/2008 at 10:43

karmienie

Ten post powinnam właściwie umieścić na blogu poPORODZIE ( zamierzam taki poprowadzić ). Jeśli jednak już teraz zastanawiasz się czy będziesz karmić piersią lub jesteś tego pewna, powinno Cię zainteresować to, o czym napiszę.
Dnia 31 maja 2008 roku uczestniczyłam w konferencji w Warszawie zorganizowanej w ramach Światowego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią. Tegoroczny temat brzmiał: Wspieranie matek to „bieg po złoto” – każdy wygrywa!
Konferencja przeznaczona była głównie dla osób, które profesjonalnie zajmują się pomocą dla matek karmiących. Jednak chciałabym się podzielić z Tobą kilkoma ciekawostkami z tego spotkania.
Po pierwsze – odkryto, że mleko kobiece zawiera komórki macierzyste.
Gościem konferencji był dr Marc Cregan, australijski naukowiec i badacz mleka kobiecego. Kilka lat temu wraz ze swym zespołem przeprowadził hodowlę komórek pokarmu ludzkiego i odkrył nestynę będącą markerem komórek macierzystych mających zdolność, podobnie jak komórki embrionalne, różnicowania się na wielorakie typy komórek.
Komórki macierzyste mają zdolność samopowielania oraz produkcji wyspecjalizowanych komórek. Podczas gdy komórki macierzyste w organizmie dorosłego człowieka są specyficzne dla różnych tkanek, takich jak skóra czy krew, w przypadku płodu są bardziej wszechstronne, ponieważ mogą produkować komórki niemal wszystkich tkanek. Pozyskiwanie komórek embrionalnych do badań naukowych pozostaje jednak kontrowersyjne. Wiadomo, że pokarm ludzki zaspokaja potrzeby żywieniowe dziecka, ale dzięki tym badaniom można przypuszczać, że pełni też prawdopodobnie wiele innych funkcji. Być może w ciągu najbliższych lat naukowcy będą mogli pozyskiwać komórki macierzyste w całkowicie etyczny sposób, aby prowadzić badania nad leczeniem takich chorób jak nowotwory, cukrzyca, choroba Parkinsona, choroby autoimmunizacyjne.

Po drugie – powodzenie w karmieniu piersią zależy również od „kompetencji noworodka”.
Wsparcia kobiecie karmiącej powinien udzielać kompetentny personel medyczny oraz bliska osoba ( mąż, ojciec dziecka lub inna ). W drodze do udanego karmienia piersią istotne są kompetencje matki – zasób wiedzy, doświadczenie, dojrzałość emocjonalna, umiejętność radzenia sobie w trudnych i stresujących sytuacjach. Jednak kompetencje noworodka odgrywają także ważną rolę w tym procesie. Należy do nich: relacja z matką, umiejętność samouspakajania, poziom przytulności ( określenie naukowe – bardzo mi się podoba ), a także umiejętność używania wszystkich pięciu zmysłów oraz odruchy szukania, ssania, połykania, umiejętność komunikowania się z otoczeniem poprzez swoje zachowanie.

Po trzecie można karmić piersią nawet trojaczki, ale muszą być spełnione warunki, o których pisałam wyżej, czyli pomoc personelu, osoby bliskiej, wiedza i umiejętności matki oraz gotowość noworodków. Gościem konferencji była Małgorzata Gierada- Radoń, mama siedmiomiesięcznych trojaczków. Na spotkanie przybyła z mężem i z dwójką maluchów, gdyż trzecie było chore. Pani Małgorzata jest położną i Międzynarodową Certyfikowaną Konsultantką Laktacyjną. Opowiedziała nam o swoim sukcesie w karmieniu piersią.
Przez pierwsze trzy dni maluchy wymagały dokarmiania mieszanką. Dzieci były karmione piersią i w trakcie karmienia pokarm sztuczny był podawany metodą sonda-pierś ( nie dostawały butelki, która zaburza mechanizm ssania ). . Dzięki temu piersi były odpowiednio pobudzane, dzieci „trenowały” prawidłowy sposób ssania i jednocześnie otrzymywały odpowiednią ilość pokarmu.

Mleko kobiece to naprawdę cudowny pokarm dla dziecka. Jeśli zamierzasz karmić piersią, staraj się wcześniej zdobyć wiedzę na ten temat, abyś wiedziała jak zacząć, jak sobie radzić w różnych sytuacjach. W razie jakichkolwiek trudności szukaj pomocy u profesjonalisty, najlepiej u konsultantki laktacyjnej. Jeśli nie wiesz, gdzie się udać, poszukaj informacji w internecie. Za pomocą internetu możesz równiesz uzyskać w niektórych sytuacjach poradę.

share