Jak wyznaczyć terminu porodu? – cz.2

02/07/2012 at 11:38

Poniżej przedstawiam kontynuację wcześniejszego artykułu Jak wyznaczyć terminu porodu? – cz.1

jak wspomniałam we wcześniejszym wpisie „termin porodu” oznacza dzień przypadający na skończony 40 tydzień ciąży. Jednak dziecko może przyjść na świat dwa, a nawet trzy tygodnie wcześniej lub dwa tygodnie później i to nadal będzie poród o czasie. Tylko kilka procent dzieci rodzi się w wyznaczonym „terminie porodu”.

Zaobserwowanie pierwszych ruchów płodu

Lekarz może cię zapytać termin, w którym po raz pierwszy wyczułaś, że maluch się poruszył w twoim brzuchu.

Zwykle bywa tak, że:

W 20. tygodniu ruchy czuje po raz pierwszy pierwiastka

W 18. tygodniu ruchy czuje po raz pierwszy wieloródka

Jednak u wieloródki może to być 17. tydzień lub nawet koniec 16. tygodnia ciąży.

Wysokość dna macicy

Na podstawie tego, jak wysoko sięga dno macicy (jak wysoko sięga ciążowy brzuszek), można również w przybliżeniu ocenić, który to tydzień ciąży.

Dno miednicy pod koniec:

16. tygodnia znajduje się 1- 2 palce nad spojeniem łonowym,

20. tygodnia znajduje się 2-3 palce poniżej pępka,

24. tygodnia znajduje się na wysokości pępka,

28. tygodnia znajduje się 2-3 palce powyżej pępka,

32. tygodnia znajduje się w połowie odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym,

36. tygodnia znajduje się pod łukami żebrowymi (najwyższe położenie dna macicy),

40. tygodnia  znajduje  się 2 – 3 palce poniżej łuków żebrowych.

Największą wartość dla oceny wieku ciążowego ma moment, gdy dno macicy będzie na wysokości pępka. Wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że jest to 24. tydzień ciąży.

Jednak ta metoda oznaczania wieku ciąży ma tylko wartość pomocniczą. Na wysokość dna miednicy może  bowiem wpływ również objętość płynu owodniowego, nadmiar tkanki tłuszczowej oraz napięcie mięśni.

Badanie USG

Na podstawie tego badania również możemy określać wiek ciążowy i potwierdzać ustalony  klinicznie termin porodu.

Pod koniec  5. tygodnia ciąży widoczny jest pęcherzyk ciążowy, w 7 tygodniu można zaobserwować czynność serca, a od 8 tygodnia widać zarysy dziecka.

Na poniższych obrazach USG widać już bijące serce dziecka  w 7 tygodniu ciąży. Przyjrzyj się dokładnie 🙂

.

www.flickr.com

www.flickr.com

Do określenia wieku ciążowego służą przede wszystkim wymiary:

długość pęcherzyka ciążowego (GS)

długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL)

wymiar dwuciemieniowy (BPD)

Pomiary dokonane w czasie I trymestru ciąży charakteryzują się największą zgodnością z rzeczywistym wiekiem ciążowym. Najdogodniejszym okresem do badania wieku ciąży jest okres pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, w tym czasie mierzy się odległość ciemieniowo -¬‐ siedzeniową (od główki dziecka do pośladków) i na tej podstawie wylicza się oczekiwaną datę porodu. Dokładność wynosi wtedy kilka dni.

Również w II trymestrze ciąży dokonuje się pomiarów w celu określenia wieku ciąży i wyznaczenia terminu porodu. Podstawowym parametrem jest tu znów wymiar dwuciemieniowy. Określa się również pomiary:

obwodu główki (HC)

długości kości udowej (FL)

obwodu brzucha (AC)

W III trymestrze podczas USG określa się podobne parametry jak w II trymestrze. Określenie wieku ciąży, a tym samym terminu porodu nie jest już takie wiarygodne jak w I trymestrze. Mogą bowiem już występować indywidualne różnice w rozwoju dziecka. Jeśli rozbieżność ta jest mniejsza niż dwa tygodnie w stosunku do terminu wyznaczonego na podstawie daty ostatniej miesiączki, jest to zupełnie normalne. Dzieci już na tym etapie mogą różnić się między sobą wzrostem, wymiarami.

Termin porodu wyznaczone za pomocą metody Naegelego może różnić się od terminu wyznaczonego innymi sposobami. Jeśli te różnica terminu wyznaczonego od daty ostatniej miesiączki różni się +/- dwa tygodnie od terminu określonego na podstawie pierwszych ruchów płodu czy wysokości dna macicy, jest to w granicy błędu. Jeśli rozbieżności są większe, zwykle lekarz stara się ustalić jaka jest przyczyna tej różnicy.

share