Jak walczyć z przeziębieniem w ciąży

27/09/2008 at 23:07

Właśnie poczułam, że chyba łapie mnie przeziębienie, od rana mam kiepski nastrój, boli mnie głowa, drapie w gardle. Od razu pomyślałam o tobie, że jeśli jesteś w podobnym stanie, a w tym czasie o to nie trudno, pewnie się martwisz i może nie wiesz, jak w takiej sytuacji postępować. Zastanawiasz się czy radzić sobie w domu, czy iść do apteki i poprosić o radę, czy od razu iść do lekarza.
Napiszę więc ci kilka rad, zanim choroba mnie całkiem rozłoży.

Przede wszystkim kieruj się zasadą, że w ciąży leki można brać tylko po konsultacji z lekarzem (z małymi wyjątkami, o których napiszę poniżej). Szczególnie w pierwszym trymestrze, kiedy kształtują się narządy dziecka, mogą mieć one skutki uboczne dla rosnącego maluszka. Łykanie na własną rękę zestawów witamin, preparatów łagodzących objawy przeziębienia, syropów na kaszel czy kropli na katar może być niebezpieczne. Może okazać się, że lekarz przepisze ci jakieś leki, mogą być to nawet antybiotyki, jeśli stwierdzi, że twoja choroba może być bardziej niebezpieczna dla dziecka niż zażywanie leków. Dobierze on jednak odpowiedni lek, dozwolony dla kobiet w ciąży.


Jeśli jest to zwykłe przeziębienie, czyli złe samopoczucie, katar, ból gardła, możesz zostać w domu i leczyć się domowymi środkami. Leż w łóżku pod kołdrą i często wietrz pokój.Jedz czosnek i cebulę, miód, pij gorącą herbatę z malinami, do nosa zakraplaj sól fizjologiczną albo roztwór wody morskiej (Sterimar, Marimar), rób inhalacje (np. z wody z solą lub sodą oczyszczoną). Możesz zażywać leki homeopatyczne. Dozwolone też jest przyjmowanie witaminy C i jej preparaty , np. rutinoskorbin (maksymalnie 1 gram na dobę i to w dawkach podzielonych)
Na ból gardła możesz stosować płukanie kilka razy dziennie (np. wodą z solą, wodą z sodą oczyszczoną, wodą z miodem, naparem z szałwii). Polecam też preparat w sprayu o działaniu przeciwzapalnym i lekko przeciwbólowym Tantum verde.
Gorączka nie powinna przekraczać 38°C, bo może zaszkodzić dziecku. Aby ją obniżać pij dużo płynów, ubieraj się lekko, nie przegrzewaj się pod kołdrą, weź letnią kąpiel albo zastosuj chłodne okłady. Możesz zastosować jedynie środki zawierające paracetamol (np.APAP, Paracetamol). Przyjmuj wtedy 250 – 500mg dziennie (w pierwszym trymestrze po konsultacji z lekarzem). Nie zażywaj ibuprofenu, aspiryny, polopiryny!
Jeśli po kilku dniach, pomimo domowego leczenia, zaczniesz kaszleć, lub gdy wydzielina z nosa staje się gęsta o żółto-zielonej barwie albo kiedy pojawi się gorączka powyżej 38°C wtedy niezwłocznie powinnaś udać się do lekarza.

Życzę dużo zdrowia. Na koniec jeszcze przepis na świetny domowy środek na przeziębienie, czyli na syrop z cebuli. Można pić go profilaktycznie.

 Cebulę pokroić na plastry, ułożyć w naczyniu, posypać czosnkiem i cukrem lub polać miodem. Na to ułożyć kolejną warstwę. Odstawić na kilka godzin. Pić 3 razy dziennie po łyżce stołowej syropu.

fot. by MShades www.flickr.com
share