Jak chcielibyśmy przywitać DZIECKO, które przychodzi na świat?

28/04/2013 at 14:12

Znów magluję temat pierwszych chwil po porodzie (patrz poprzedni post), ale nie mogę się powstrzymać… Tak mi się bowiem marzy, aby każda mama i dziecko miały w końcu taką możliwość, by móc pozostać w bliskim kontakcie skóra do skóry, aby stało się to normą. Wszystkie procedury typu mierzenie, ważenie, szczepienia mogą przecież spokojnie poczekać.

Poniżej zamieszczam dwa filmy nakręcone tuż po porodzie : pierwszy przedstawia matkę i noworodka, którym umożliwiono pierwszy kontakt ciało do ciała, drugi film przedstawia to, co ma miejsce na większości porodówek – dziecko jest zabierane od mamy, w jaskrawym świetle badane, kładzione na wadze, obmierzane, kłute igłą, zakrapla mu się oczy itp. Zestawienie tych dwóch obrazów nasuwa pytanie: jak chcielibyśmy witać nowego CZŁOWIEKA, który właśnie przyszedł na świat? Jak ten maluszek chciałby być przywitany?

Jestem ciekawa waszych refleksji po obejrzeniu tych dwóch filmów.

FILM 1

FILM 2

 

Powtórzę to, o czym niejednokrotnie pisałam: w świetle nowych standardów opieki okołoporodowej mama i dziecko mają prawo do nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry przynajmniej przez dwie godziny po porodzie. Oczywiście są sytuacje, które to uniemożliwiają np. zagrożenie życia lub zdrowia mamy lub noworodka, jednak w większości przypadków nie powinno być przeszkód, aby pozostać w takim kontakcie pozostać. Warto się tego domagać w szpitalu.

share