Czy warto robić masaż krocza przed porodem

27/06/2008 at 02:57

W jednym z postów zachęcałam do wykonywania masażu krocza oraz wykonywania ćwiczeń mięśni Kegla na wiele tygodni przed porodem. Masaż i ćwiczenia mogą poprawić elastyczność tkanek tej okolicy, co z kolei może ułatwić poród bez konieczności nacinania krocza. Aby przekonać Cię, że rzeczywiście wykonywanie ich ma sens, że coś pomaga, postanowiłam przytoczyć tu wypowiedzi internautek na ten temat na jednym z forów internetowych.

„Masaż uelastycznia skórę więc na pewno przyczynia się do zmniejszenia rozmiarów naturalnego pęknięcia, które prawie zawsze występuje przy porodzie bez nacinania. Skoro masz nie być nacinana to warto go więc robić bo pękniesz mniej a może nawet uda ci się wyjść bez żadnych obrażeń. A ćwiczenie kegli też nie wiem w jakim stopniu się przyczynia do uniknięcia nacięcia ale na pewno daje poczucie świadomości i kontrolowania tych mięśni, jeśli ćwiczysz to powinnaś wiedzieć, o czym piszę;) Kontrola nad tym rejonem ciała generalnie ułatwia rodzenie, w każdym razie mnie ułatwiła.”
(autor: franczii. Forum gazeta.pl)

„Przed moim pierwszym porodem ćwiczyłam przez cały 3 trymestr po pół godziny dziennie. W efekcie nie miałam po akcji porodowej żadnych bóli w okolicy krocza, po prostu czułam się tak jakbym w ogóle nie rodziła. Teraz jestem w kolejnej ciąży i ćwiczę codziennie (akurat starcza mi na to codzienna droga do pracy – 30 minut w autobusie. Czuję już efekty, niedługo chyba będę żonglować piłeczkami do pingponga 🙂
Jestem rehabilitantem. Z doświadczenia kobiet z którymi pracuję wiem jak bardzo ciężkie i odbijające na psychice jest u pań po 50 doświadczanie „drobnych” dolegliwości związanych z mięśniami krocza (od nietrzymania moczu po wypadanie macicy). Profilaktyka w postaci ćwiczeń kegla oraz unikanie siadania w okresie 3 tygodni od porodu naprawdę zapobiegają tym dolegliwościom. To zależy od nas.”
(autor: islaa. Forum gazeta.pl)

Czy wypowiedzi innych przekonały Cię co do celowości masażu okolicy krocza oraz ćwiczeń? Ja ze swej strony gorąco Cię do tego zachęcam.
I jeszcze jeden cytat:
„W innych krajach gdzie cięcie nie jest rutynowe wiele kobiet sobie chwali przygotowanie, masaże . Ćwiczenia Kegla dodatkowo polepszają jakość stosunku.”
(autor: hanalui. Forum gazeta.pl)

Przeczytaj też inne posty:

Poród bez nacięcia

Masaż krocza

share