Cesarskie cięcie – za i przeciw

09/10/2008 at 19:16

Nawiązując do poprzedniego postu postanowiłam zebrać argumenty za i przeciw cięciu cesarskiemu. Nikt nie dyskutuje nad słusznością wykonania tego zabiegu, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie matki lub dziecka. Natomiast cała dyskusja koncentruje się nad tzw. cięciem cesarskim na życzenie. Poza tym, jak okazuje się jest to także dla lekarzy bardziej korzystny sposób zakończenia ciąży, gdyż sam zabieg zwykle trwa krócej od porodu siłami natury, jest bezpieczniejszy z punktu widzenia ewentualnych roszczeń pacjentki.

Według Światowej Organizacji Zdrowia jedynie około 10 – 15 proc. porodów powinno kończyć się cięciem cesarskim, a powyżej tej granicy najczęściej nie można już mówić o wskazaniach medycznych. W Polsce około 28 proc. porodów jest kończone przez cesarskie cięcie. Natomiast w Holandii, gdzie oficjalnie opcja cesarskiego cięcia na życzenie jest dostępna, odsetek tych zabiegów jest najmniejszy. Widocznie Holenderki mniej boją się porodu naturalnego lub często korzystają z możliwości znieczulenia zewnątrzoponowego. Zobacz argumenty „za” i „przeciw” cięciu cesarskiemu.

Za

Przeciw

Umożliwia przyjście na świat dziecku, które mogłoby mieć problem z urodzeniem się w sposób naturalny (np. zbyt dużemu) Jest to poważna operacja chirurgiczna, która wymaga otwarcia jamy brzusznej
Ratuje życie lub zdrowie matki lub dziecka w razie nagłego zagrożenia Ryzyko śmierci matki na skutek powikłań operacyjnych jest większe niż podczas porodu naturalnego (2-4 razy)
Można je wcześniej zaplanować, wyznaczyć termin, co daje kobiecie poczucie kontroli nad sytuacją

Wystąpienie innych powikłań, takich jak np. uszkodzenie pęcherza, duża utrata krwi, zakażenie rany

Umożliwia uniknięcie męczącego porodu, nie czuje bólu związanego a porodem naturalnym Dziecko może mieć problemy z układem oddechowym, a w późniejszym okresie życia ma większe ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej; mówi się też o mniejszej odporności na stresy;
Okolica krocza pozostaje nietknięta, dzięki temu powrót do seksu po porodzie jest łatwiejszy Dłuższe dochodzenie matki do pełnej formy, długo utrzymujące się dolegliwości w miejscu blizny (mogą trwać nawet latami)
Blizna na macicy może być przyczyną powikłań w następnej ciąży, może być powodem do wykonania następnego cięcia
Dziecko po porodzie nie trafia od razu w ramiona matki, pierwsze karmienie odbywa się później, laktacja rusza wolniej
share