Cała pawda o rozstępach w ciąży

04/12/2009 at 21:53

Pisałam już na blogu o rozstępach w ciąży. Dziś temat ten powraca – zamieszczam jednak tekst napisany przez ekspertkę. Autorka – Kasia Szymańska jest dyplomowaną kosmetyczką, masażystką, terapeutką met. Kinesiotapingu,  ma doświadczenie oraz szeroką wiedzę, a przede wszystkim pasję do obu swoich profesji. W Poznaniu prowadzi własny gabinet kosmetyczny „Ingenium”. Z przekonaniem mogę stwierdzić, że jest to gabinet przyjazny przyszłej mamie – Kasia z dużą odpowiedzialnością dobiera najbardziej odpowiednie dla kobiety w ciąży kosmetyki i zabiegi.

Kasia dołączyła właśnie do grona wykładowców w Szkole Rodzenia przedPORODEM.pl. Prowadzi internetowe seminaria na żywo na temat pielęgnacji ciała w ciąży oraz po porodzie.

.

Rozstępy

Rozstęp – słowo, które mrozi krew w żyłach. Są zmorą każdej kobiety, a w szczególnie w czasie ciąży. Jednak pozwolę sobie w tym artykule udowodnić, że nie taki diabeł straszny jak go malują i w przystępny sposób przybliżyć problematykę rozstępów.

Po pierwsze – na początku należy wyjaśnić, czym jest rozstęp. Jest to miejscowy zanik skóry o różnej długości i szerokości wyglądający, jak ślady po biczowaniu rózgą. Występuje on na skutek uszkodzenia włókien kolagenowych. Do tej pory uważano, że do uszkodzenia dochodzi na drodze mechanicznych przeciążeń spowodowanych np. gwałtownym przytyciem lub przerostem masy mięśniowej (dot. kulturystów). Jednak w dobie najnowszych badań medycznych, wiemy że za powstawanie rozstępów jest w dużej mierze odpowiedzialna nadczynność kory nadnerczy. Najważniejszą rolę odgrywają glikokortykoidy, które powodują zmniejszenie ilości wytwarzanego kolagenu i proteoglikanów oraz zahamowanie syntezy kwasu hialuronowego, czego konsekwencją jest powstanie ubytku w postaci rozstępu. Do tego stanu dochodzi najczęściej podczas ciąży, okresu dojrzewania, czy w czasie leczenia kortykoidami (również miejscowego).

Proces powstawania rozstępów przebiega dwuetapowo. W pierwszej fazie pojawia się lekko wypukła czerwono- różowa pręga wyglądem przypominająca świeżą bliznę. Na tym etapie najłatwiej zredukować powstałą zmianę. Jeśli tego nie dokonamy, rozstęp przechodzi w drugą fazę, w czasie której ulega zblednięciu i zmienia barwę na perłowo białą. Usunięcie go jest wtedy trudniejsze i wymaga zdecydowanie więcej czasu.

Jak już wspomniałam, jako że rozstęp jest swoistym uszkodzeniem tkanki, jego usunięcie poza ewentualną ingerencją chirurgiczną jest niemożliwe. Możemy jedynie doprowadzić do jego redukcji poprzez spłycenie. Jest wiele metod korekty tych zmian, ja jednak za najskuteczniejszą uważam ich redukcję za pomocą mikrodermabrazji diamentowej w połączeniu z terapią kwasami owocowymi. Jest to w pełni bezpieczny, prawie bezbolesny zabieg polegający na kontrolowanym złuszczaniu naskórka. Jednak ze względu na możliwość wystąpienia w trakcie ciąży przebarwień, nie należy wykonywać w tym czasie mikrodermabrazji, to samo tyczy się kwasów AHA, gdyż mogą dodatkowo uczulać, a po za tym nie poznano ich wpływu na rozwijający się organizm dziecka. Natomiast już po porodzie, w okresie karmienia piersią można spokojnie przystąpić do wykonania tych zabiegów. W zależności od stanu skóry satysfakcjonujące efekty przynosi seria 10-20 zabiegów. Należy też pamiętać że rozstępy nie opalają się, ale można je maskować za pomocą samoopalaczy.

W czasie ciąży najważniejsza jest profilaktyka. Istnieje wiele preparatów dedykowanych przyszłym mamom, jednak brak obiektywnych danych na temat ich skuteczności. Ja, w oparciu o własne doświadczenie oraz badania naukowe, polecam przede wszystkim regularne, cotygodniowe peelingowanie ciała oraz masaż przy użyciu oleju ze słodkich migdałów. Olej ze słodkich migdałów skutecznie nawilża i uelastycznia skórę, ponadto jest w pełni bezpieczny i może być z powodzeniem używany również do pielęgnacji niemowlęcia. Uwaga: w czasie ciąży absolutnie nie wolno używać peelingów antycellulitowych np. kawowego ponieważ zawierają substancje przenikające do krwiobiegu i mogące zaszkodzić dziecku.

Podsumowując: w czasie ciąży, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia rozstępów, należy pamiętać o peelingu i masażu, kontrolować przyrost masy ciała oraz dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Dzięki temu mamy szansę uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w ostatnich tygodniach ciąży lub po porodzie.

Katarzyna Szymańska

www.gabinetingenium.pl

share