Brzuch do wynajęcia.

23/07/2008 at 02:43

Czy słyszałaś określenie surogatka?

Surogatka to kobieta, która przyjmuje zapłodnioną in vitro komórkę jajową innej kobiety, która sama nie może zajść w ciążę lub nie może donosić ciąży, a bardzo chciałaby mieć własne dziecko. Taka matka zastępcza ma za zadanie donosić ciążę, urodzić dziecko i oddać je rodzicom biologicznym. Wynajmuje ona swój brzuch w zamian za wynagrodzenie.
W Polsce pojawiły się już osoby, które chciałyby prowadzić „biura pośrednictwa” oferujące takie usługi. Są też chętne kobiety z ”brzuchami do wynajęcia”. Tylko czy taka usługa jest moralna? Która kobieta jest wtedy matką, biologiczna, czy ta, która urodziła?
Propozycje rozwiązań prawnych w Polsce regulujących zjawisko surogatek przygotowuje dopiero Zespół do spraw Konwencji Bioetycznej. Ale rząd te kwestie chce rozstrzygnąć już wkrótce. Nowe przepisy o macierzyństwie skierował do Sejmu w ramach nowelizacji kodeksu rodzinnego. „Matką dziecka jest kobieta, która je urodziła” – brzmi nowa definicja macierzyństwa. Ma być rozstrzygnięta również sprawa ojcostwa – mężczyzna, który nie jest genetycznym ojcem, nie będzie mógł być wpisany w akcie urodzenia jako ojciec. Jeśli interesuje Cię ten temat możesz przeczytać artykuł \”Tata tylko biologiczny\”

share