Bóle krzyżowe w czasie porodu. Jak sobie z nimi poradzić?

31/01/2012 at 19:52

Dzisiejszy post będzie traktował o bólach krzyżowych, które czasem towarzyszą porodowi i mogą być dla kobiety ogromnym zaskoczeniem. Kiedy myślisz o porodzie i o tym, że może on być mocno bolesny, masz na uwadze zapewne skurcze porodowe. Tymczasem najbardziej dotkliwym odczuciem w czasie porodu może być właśnie bolesność skoncentrowana w okolicy krzyżowej.

Relacje pań, które doświadczyły bólów krzyżowych:

„Należę do kobiet które nie wiedzą co to skurcz przy porodzie, bo wszystkie skutecznie zabija ból kręgosłupa. Nawet w II okresie czułam jedynie ból krzyża. Żadnych skurczy.”

„Poród był wywoływany oksytocyną (bo pękł pęcherz a skurczy nie było). Potem miałam skurcze (bóle w brzuchu) ale to było nic w porównaniu do bólów krzyżowych – krzyż bolał mnie
okropnie przy każdym skurczu i ciągnął aż do kości biodrowej.”

„Mój poród rozpoczął się już w domu, kiedy to smacznie sobie spałam w łóżku. Nagle poczułam, że robi się dziwnie mokro, jakbym zsiusiała się do łóżka. Odeszły mi wody i mimo iż do terminu porodu zostały 4 dni, poród się rozpoczął. Ból, który dotychczas nie był mi znany, dopadł mnie z potrójną siłą w okolicy krzyżowej, a ja nie bardzo wiedziałam jak sobie z nim poradzić.”

Bóle krzyżowe przytrafiają się w szczególności kobietom, które mają tzw. tyłozgięcie macicy. Więzadła macicy, które mają miejsce przyczepu w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, są w takim przypadku krótsze niż przy prawidłowym ułożeniu. Podczas skurczu macica napina się ku przodowi  i mocno naciąga więzadła powodując ból. Podobny mechanizm może występować podczas miesiączki i być przyczyną dotkliwych bólów. Jest duże prawdopodobieństwo, że jeśli kobieta ma bóle kręgosłupa podczas okresu to może się spodziewać podobnych sensacji w czasie porodu. Oczywiście nie są to sztywne reguły. Może też zdarzyć się, że bóle krzyżowe w czasie porodu przytrafią się kobiecie, która nie miała podobnych dolegliwości w czasie okresu.

Co można zrobić gdy bolą krzyże w czasie porodu?

Aktywność. Najgorszym wariantem w przypadku bólów krzyżowych jest leżenie na wznak. Zwykle wtedy ból jest najbardziej dokuczliwy. Kiedy kobieta ma swobodę poruszania się w czasie porodu, wtedy najczęściej  sama wybiera pozycję, która jest najwygodniejsza i w której najmniej odczuwa ból. Zdarza się jednak, że rodząca tkwi w jednej pozycji i boi się ją zmienić w obawie, że może być gorzej. Warto jednak próbować zmieniać ułożenie ciała, a jeśli nie przynosi to ulgi, można przecież zawsze powrócic do poprzedniej pozycji. Warto pamiętać o zasadzie, by układać tak ciało, aby nie wypinać brzucha do przodu. Należy się starać, by plecy były jak bardziej okrągłe. Robimy tzw. koci grzbiet.

fot. Płyta DVD Ćwiczenia przygotowujące do porodu - Internetowa Szkoła Rodzenia przedPORODEM.pl

Bardzo korzystną pozycją, która łagodzi dotkliwe bóle krzyżowe, jest pozycja kolankowo – łokciowa. Uklęknij w rozkroku, a następnie głowę oprzyj o przedramiona, jak najbliżej podłoża, plecy proste. Miednica i pośladki znajdują się najwyżej (ilustracja poniżej).

Zwykle bardzo korzystnie działa zanurzenie w wodzie . Jeśli na oddziale porodowym nie ma wanny, to można z powodzeniem również wziąć prysznic i kierować strumień wody na obolałą okolicę.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

.

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów złagodzenia bólów krzyżowych jest ucisk lub masaż tej okolicy. Jeśli będziesz rodzić z mężem czy partnerem, warto by przed porodem poznał zasady wykonywania takiego masażu.

Osoba towarzysząca powinna odszukać kość krzyżową i dwa małe wgłębienia znajdujące się po obu stronach, ustawić rozstawione palce dłoni w tej okolicy i okrężnym ruchem w głąb rozmasować te miejsca.

.

.

fot. Płyta DVD Ćwiczenia przygotowujące do porodu - Internetowa Szkoła Rodzenia przedPORODEM.pl

.
Można też przyłożyć otwartą dłoń w dolnej części kości krzyżowej, ucisnąć i spokojnym ruchem wykonać kilka obszernych kół. Masaż wykonuje się nie przesuwając dłoni po skórze, eliminując zbędne tarcie.
Osoba wykonująca masaż musi oczywiście dostosować siłę i miejsce ucisku do twoich potrzeb.

.

fot. Płyta DVD Ćwiczenia przygotowujące do porodu - Internetowa Szkoła Rodzenia przedPORODEM.pl

Zimne lub ciepłe okłady. Można wykorzystać do ich wykonania termofor lub nawet mokry ręcznik – oziębiony lub nagrzany – w zależności od preferencji rodzącej. Można przykładać też na zmianę gorące i zimne okłady. Warto sprawdzić co przynosi największa ulgę.

Farmakologiczne metody łagodzenia bólu. Jeśli naturalne metody walki z bólem nie pomogą, a ból będzie dla ciebie nie do zniesienia, możesz oczywiście porozmawiać z lekarzem o zastosowaniu odpowiednich środków przeciwbólowych.

share