Ból w pachwinach w czasie ciąży

30/09/2008 at 00:22

Dziś odpowiem na pytanie zadane przez Agnieszkę, dzięki usłudze „porada on-line” na stronie Szkoły Rodzenia przedPORODEM.pl. (usługa nieaktualna)

Agnieszka napisała: „Jestem w 30 tygodniu ciąży i od około tygodnia odczuwam dość silny ból w pachwinach. Boli mnie jak siadam, jak chodzę, a przewrócenie się z boku na bok, to wielki wyczyn i bardzo bolesny. Od dwóch dni czuję też, że pobolewa mnie spojenie łonowe. Czy to coś groźnego i co z tym ewentualnie robić?”

Ból w pachwinach pod koniec ciąży jest spowodowany ułożeniem dziecka, które może uciskać na nerwy. Jest to normalny objaw w ciąży i nie stanowi zagrożenia dla ciebie, ani dla dziecka. Aby złagodzić ten objaw staraj się kilkakrotnie w ciągu dnia wypoczywać w pozycji leżącej z uniesionymi biodrami. Możesz też od czasu do czasu przyjmować pozycję kolankowo – łokciową, w której odciążysz uciśniętą okolicę.

© Rys. Antonia Skorwider

Fakt bolesności w okolicy spojenia łonowego powinnaś zgłosić lekarzowi. Sprawdzi, czy nie doszło do jego rozejścia. Jeśli stwierdzi rozejście spojenia łonowego, zaleci ci najprawdopodobniej oszczędzający tryb życia, unikanie podnoszenia ciężkich rzeczy oraz dietę bogatą w żelatynę. Może też zapisać tabletki przeciwbólowe (ale nie możesz ich brać samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem).

Czasem bóle pachwin zdarzają się w pierwszej połowie ciąży i są wtedy objawem fizjologicznie powiększającej się macicy.

Jeśli męczy cię ta dolegliwość, na pocieszenie dodam, że zdarza się on wielu ciężarnym i mija po porodzie.

share