Babskie tematy w Wikipedii

29/01/2011 at 04:18

Jestem ciekawa, czy przeszukując internet pod kątem tematów związanych z ciążą, porodem, karmieniem piersią czy w ogóle macierzyństwem, zajrzałaś kiedyś do Wikipedii. Czy znalazłaś tam interesujące cię hasła? Czy kobiety są zainteresowane informacjami na te tematy przedstawionymi w sposób encyklopedyczny? A może jednak młode mamy preferują wiedzę przekazaną w formie artykułów na portalach parentingowych albo w trakcie rozmów na forach internetowych?

Nad odpowiedziami na te pytania zastanawiałam się ostatnio z koleżanką z szkolnych lat. Sylwia jest tłumaczem i redaktorem naukowym (głównie specjalizuje się w tekstach biologicznych i medycznych). Poza tym jest aktywnym redaktorem – wikipedystą. Ostatnio była na spotkaniu wielkopolskich wikipedystów i wśród około 30 osób, oprócz niej była tam jeszcze tylko jedna kobieta. Prawdopodobnie dlatego brakuje wielu haseł w Wikipedii związanych z macierzyństwem lub wymagają dopracowania. Być może po prostu kobiety bardziej interesują tematy nieencyklopedyczne, ludzkie emocje, codzienne problemy, a nie naukowe definicje itp.

Zachęcam więc wszystkie mamy do  zaglądania do Wikipedii i do dzielenia się swoją wiedzą.  Będąc w ciąży czy opiekując się dzieckiem czytacie zapewne wiele mądrych książek czy innych publikacji. Można na ich podstawie stworzyć treści do encyklopedii, pamiętając jednak, że nie wolno ich kopiować, a jedynie na ich podstawie tworzyć nowy tekst. Opracowując nowe hasło lub modyfikując już istniejące, ważne jest, by podawać źródła swoich danych, bo własne poglądy i doświadczenia nie nadają się do encyklopedii.

Wikipedia:Zasady w pigułce

Być może ze stworzonych przez kobiety zagadnień w encyklopedii, skorzystają częściej mężczyźni – panowie wolą zwykle zwięzły, rzeczowy język, lubią znać argumenty za i przeciw. Z tego choćby powodu warto uzupełnić hasła w Wikipedii.

Sylwia opracowała już kilka haseł związanych z ciążą, porodem, karmieniem piersią czy opiece nad niemowlakiem. Przykłada ona tak dużą wagę do tych zagadnień, bo sama ma szóstkę dzieci. To pozwala jej na zdobywanie wielu doświadczeń, ale mobilizuje też do czytania wielu książek na temat macierzyństwa czy rodzicielstwa.

Wybrałam dwa spośród tych haseł i zachęcam do poczytania na początek. Pierwsze z nich traktuje o spaniu wspólnie z niemowlakiem. I właśnie – temat, który wywołuje dużo emocji, potraktowany jest w sposób encyklopedyczny, rzeczowo przedstawione są różne argumenty (z podaniem oczywiście źródeł, skąd zostały zaczerpnięte).

Łóżko rodzinne

Drugi temat: metoda regulacji poczęć, oparta na naturalnej, czasowej poporodowej bezpłodności, która występuje, gdy kobieta nie miesiączkuje i karmi wyłącznie piersią. Metoda często budzi kontrowersje, z artykułu jednak jasno wynika, jakie warunki muszą być spełnione, by się na niej móc oprzeć.

Metoda LAM

share